Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 06:42
Reklama Baner reklamowy FOOD P
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Coraz mniej księży. Eksperci tłumaczą, co jest tego powodem

Coraz mniej młodych mężczyzn chce zostać księżmi. W tym roku spadek powołań jest bardzo widoczny. Duchowni tłumaczą, że nie ma jednej przyczyny i jasno mówią o „kryzysie”.
Coraz mniej księży. Eksperci tłumaczą, co jest tego powodem

Autor: iStock

Według kościelnych statystyk z taką sytuacją mamy w Polsce do czynienia już od dawna. W ciągu ostatnich 20 lat liczba osób zgłaszających się seminariów duchownych spadła o 60 procent. W ubiegłym roku naukę podjęło 438 kandydatów na księży. Pełnych tegorocznych danych jeszcze nie ma, ale władze kościelne już mówią o 15-procentowym spadku rok do roku.

Ksiądz Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce, podał, że najwięcej mężczyzn zgłosiło się do seminariów duchownych w diecezji tarnowskiej i poznańskiej oraz do zakonu dominikanów i pallotynów. Zaznaczył także, że niektóre seminaria zdecydowały się uruchomić dodatkową rekrutację. „W związku z tym w ostatnich dniach mogli się zgłosić kolejni kandydaci.” - zaznaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową i dodał jednocześnie: „Zdarzają się też sytuacje, kiedy kandydaci mimo deklaracji nie przyjeżdżają w październiku do seminarium”.

Mniej niż 20

Ksiądz Kot ocenia, że wstępne dane potwierdzają trend widoczny od kilku lat. Najliczniejszymi seminariami są: tarnowskie, poznańskie i warszawskie, ale po raz pierwszy od lat w żadnym diecezjalnym seminarium nie ma więcej niż 20 kleryków. Są także przypadki takich miejsc, do których nikt nie przyszedł. Mowa o Bydgoszczy. Tylko trzech chętnych jest w zielonogórsko-gorzowskim Seminarium Duchownym w Paradyżu pod Świebodzinem (rok temu było pięciu). W Częstochowie studia rozpoczyna
sześć osób, w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu cztery. Jednak już w Opolu do seminarium wstąpiło 12 osób, czyli najwięcej od trzech lat.

Duchowni mówią o kryzysie powołań i jak wskazują, nie jest to wyłącznie wina pandemii, ale
raczej probierzem dynamiki życia w wierze całej wspólnoty Kościoła.” - jak ocenia ksiądz Kot i dodaje: „Pierwszym miejscem, w którym kształtują się powołania, jest rodzina, szkoła i parafia. Ważny jest także obraz Kościoła i osób duchownych w społeczeństwie, a w ostatnich latach sporo się na tym polu zmieniło”.

Wiele przyczyn

Ks. kan. dr Piotr Paćkowski, rektor Wyższego Seminarium Diecezji Siedleckiej, w rozmowie z News4Media także przyznaje, że można mówić o pewnym „kryzysie”. Dokładnych liczb dotyczących jego instytucji nie podaje, ale ujawnia, że o ile do tej pory liczba chętnych co roku była na podobnym poziomie, to obecnie jest „znaczne tąpnięcie”. „Nie ma jednej przyczyny tej sytuacji. Jest ich wiele. Część zależna od nas, inne już nie. Niemniej jednak każda wymaga udzielenia na nią odpowiedzi.” - mówi nam duchowny.

Wśród przyczyn spadku zainteresowań wylicza sytuację społeczną czy gospodarczą, ale też pandemiczną. Rektor uważa, że przez koronawirusa nie można było chodzić do kościołów, spotykać się z ludźmi i to mogło się przełożyć na sytuację w seminariach oraz odkrywaniu powołania. „Nie bez znaczenia jest także społeczne postrzeganie Kościoła.” - dodaje, cały czas zaznaczając, że każdą z przyczyn należy dokładnie zdiagnozować i jej przeciwdziałać. „Obecna sytuacja jednych może smucić, innych radować. Nas smuci.” - dodaje rektor.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Refleksja potrzebna 06.10.2021 22:53
Wszyscy winni tylko nie księża? A ilu duszpasterzy porwało młodych? Zmienił się świat rzeczywiście, celebracja, parcie na szkło i gwiazdorzenie. Co to ma wspólnego z wiarą i duchowością książęta?

Polka 07.10.2021 12:10
Nikt was nie zmusza do chodzenia do kościoła. Nie chodźcie i nie narzekajcie. Ja znam samych mądrych i uczciwych księży i nigdy nie przestanę uczestniczyć we Mszy św. Najwięcej krytyki pada z ust tych, którzy w Boga nie wierzą i nie mają nic wspólnego z Kościołem. Kto zaufał, ten będzie zbawiony.

Grażyna czy co? 07.10.2021 14:57
Półki to mądre kobiety, które potrafią czytać ze zrozumieniem. Artykuł jest o spadającej liczbie powołań, a nie o chodzeniu do kościoła. Więc albo nie jesteś Półka, albo blondynka Grażyna.

Cd 07.10.2021 15:00
Polki miało być, ach te telefony, które zmieniają zapisy. Przepraszam

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działaćAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Rozmowa z krzesłem zawsze kończt się bezsensem.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 19:19Źródło komentarza: W środę strajk generalny rolników w całej Polsce [MAPA] Możliwe utrudnienia w gm. SitnoAutor komentarza: Pociesznie są ci komuniści z GW i wy za nimiTreść komentarza: ,,chcą wolnego w Wolny Piątek"Data dodania komentarza: 27.03.2024, 18:27Źródło komentarza: Czy Polacy chcą wolnego w Wielki Piątek? Sondaż dał jednoznaczną odpowiedź
Reklama
Reklama