Odkrycie przy kapliczce

  • 06.10.2021, 07:00
  • Wioletta Dudek-Ruszel
Odkrycie przy kapliczce Brama cmentarza żydowskiego w Komarowie Dolnym.
W dwóch gminach powiatu zamojskiego przez przypadek odnaleziono fragmenty macew.

Nikt nie spodziewał się, że schody przy przydrożnej kapliczce w Janówce Wschodniej są zrobione z żydowskich płyt nagrobnych. Tego odkrycia dokonano przy okazji remontu. Prawie w tym samym czasie macewę pod podłogą remontowanego domu w Grabowcu znalazł jego właściciel. Macewy z Janówki są już tam, gdzie być powinny, czyli na kirkucie. Te z Grabowca są zabezpieczone, ale na razie w gminnym magazynie.

Czytaj także: Wielkie sprzątanie na kirkucie w Szczebrzeszynie

Janówka Wschodnia to niewielka wioska w gminie Komarów-Osada. Dawniej nie mieszkało w niej zbyt wielu Żydów, za to w Komarowie ludność żydowska stanowiła prawie 60 procent. Dobrze im się tam żyło.

Janina Służewska, urodzona w 1923 r. mieszkanka Komarowa, opowiadała jakiś czas temu grupie osób, która założyła blog internetowy pn. „Społeczność żydowska Komarowa – ocalić od zapomnienia”, o tym jak Komarów wyglądał przed II wojną światową. Było tam sporo sklepów spożywczych, m.in. sklep małżeństwa Nechce, sklep z „bogatymi materiałami” należący do Roszki, olejarnia, budynek porodówki (stoi do dziś, teraz jest domem mieszkalnym), było wielu krawców i szewców.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Wioletta Dudek-Ruszel

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe