Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 12:43
Reklama

Pamięci żołnierzy września

Delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze przy pomniku upamiętniającym pochowanych żołnierzy i partyzantów na cmentarzu wojennym w Sigle. Była msza święta i część artystyczna na Polanie Dąbrowa.
Pamięci żołnierzy września
Uroczystości na cmentarzu w Sigle odbywają się co roku.

Uroczystości upamiętniające 81. rocznicę walk wrześniowych pod Aleksandrowem rozpoczęły się 26 września od przemarszu pocztów sztandarowych na cmentarz w Sigle, który prowadziła Gminna Orkiestra Dęta w Aleksandrowie pod kierownictwem Stanisława Woźnicy. Uroczystego podniesienia flagi na maszt dokonali członkowie tomaszowskiego Związku Piłsudczyków RP pod przewodnictwem swojego prezesa Roberta Bondyry. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców przez władze gminy, organizacje kombatanckie, delegację SP im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie oraz jednostkę OSP z Aleksandrowa Pierwszego. Na zakończenie części oficjalnej na cmentarzu głos zabrał Edward Nowak, prezes koła terenowego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Aleksandrowie.

Uczestnicy uroczystości udali się następnie na Polanę Dąbrowa, gdzie odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów aleksandrowskiej szkoły. Po ich występie na scenie pojawił się Ludowy Zespół Śpiewaczy Aleksandrowiacy, który przygotował na tę okoliczność wiązankę pieśni partyzanckich. Wójt gminy Aleksandrów Józef Henryk Biały powitał wszystkich przybyłych na uroczystość i poprosił ks. Jarosława Kędrę, proboszcza parafii w Górecku Kościelnym o odprawienie nabożeństwa w intencji poległych.

Uroczystość zakończyło spotkanie kombatantów, zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy i okolic przy tradycyjnej grochówce.

Na cmentarzu w Sigle nad rzeką Szum w zbiorowych i indywidualnych mogiłach spoczywa 104 żołnierzy z Armii „Kraków” i zgrupowania gen. bryg. Emila Przedrzymierskiego-Krukowicza z Frontu Północnego poległych w dniach 15-26 września 1939 r., w tym 15 żołnierzy 41 Rezerwowej Dywizji Piechoty, rozstrzelanych przez Niemców 27 września 1939 r. koło leśniczówki w rejonie Górecka Kościelnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama