Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 17:30
Reklama

Kryłów: Odzyskiwanie pamięci

12 września 101 lat temu pod Morozowiczami polscy legioniści pokonali czerwonoarmistów Budionnego. Mieszkańcy Kryłowa oglądali tę bitwę z dachów swoich domów. Teraz Morozowicze znajdują się na terytorium Ukrainy. Kilka osób próbuje przywrócić pamięć o poległych w tej bitwie.
Kryłów: Odzyskiwanie pamięci
Siergiej Rud, ukraiński przedsiębiorca z Leżnicy, fundator nowego pomnika i Mariusz Hryń z Kosmowa w 101 rocznicę bitwy pod Morozowiczami.

W 101 rocznicę bitwy Mariusz Hryń, regionalista z Kosmowa, złożył kwiaty na mogile legionistów i zapalił znicze. Towarzyszył mu fundator nowego krzyża i tablicy pamiątkowej (poprzednia zaginęła w połowie lat 50. ub. wieku) – Sergej Rud, przedsiębiorca z Leżnicy, i jego małżonka. Ukrainka na co dzień dba o otoczenie mogiły poległych ułanów. 

Czytaj także: Żywa lekcja patriotyzmu w Werbkowicach

O bitwie pod Morozowiczami tak przed laty opowiadał Seweryn Czerniak, nieżyjący już mieszkaniec Kryłowa: "Za Bugiem, między Wołczkiem a Michalem rozłożona była wieś Leżnica. Bitwa rozgrywała się właśnie w Leżnicy, a kryłowianie obserwowali ją, wychodząc na kryte strzechami dachy. Wyraźnie widać było walkę, ponieważ słońce odbijało się blaskiem od szabel. W okresie międzywojennym społeczność Kryłowa brała udział w uroczystościach pod pomnikiem polskich żołnierzy w Leżnicy, podczas corocznych obchodów Dnia Niepodległości. Przed II wojną światową funkcjonował prom na Bugu, nie było więc problemu z dotarciem do tej miejscowości..." (opowieść Seweryna Czerniaka zanotował Ryszard Wieczorek, regionalista i historyk z Kryłowa).

Te wydarzenia miały miejsce podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. 31 sierpnia wojska Armii Konnej Budionnego zostały zatrzymane pod Komarowem. Po zwycięstwie polskich wojsk nastąpił odwrót czerwonoarmistów. Liczebnie znacząca konnica Budionnego nie uciekała w popłochu, ale stawiała zacięty opór w walkach o Łaszczów, Modryń, Szychowice czy Hrubieszów. Od 9 do 12 września wojska Budionnego toczyły zaciekłe walki na linii Bugu, w okolicy Morozowicz. Do najcięższych bojów doszło tam 12 września. Bitwa objęła swoim zasięgiem niemal wszystkie sąsiadujące ze sobą miejscowości, w tym także Kosmów (obecnie po polskiej stronie Bugu). W walkach pod Morozowiczami szczególnie zasłużył się 9 Pułk Ułanów Małopolskich. To właśnie Morozowicze widnieją na odznace pułku jako część jego bojowego szlaku.

Czytaj także: Jak siostry z Turkowic ratowały żydowskie dzieci

We wspomnieniach nieżyjącej już Jadwigi Chachuły przeczytać można, jak przed II wojną światową mieszkańcy Kryłowa w święto Odzyskania Niepodległości oddawali cześć żołnierzom poległym w Bitwie pod Morozowiczami. "...11 listopada rano gromadziliśmy się przy szkole. Następnie klasami pod opieką nauczycieli maszerowaliśmy w stronę Bugu, gdzie znajdował się prom. Promem przewożono nas na drugi brzeg. Drogą przez Wołczek szliśmy do wioski Leżnica, w której znajdował się grób żołnierzy polskich. Po modlitwie składaliśmy kwiaty, następnie recytowano wiersze i śpiewano żołnierskie pieśni. Po uroczystości wracaliśmy do Kryłowa... – czytamy w relacji Jadwigi Chałuchy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: no nie "normalny" ?Treść komentarza: najwięcej ma do powiedzenia sbecki emerytData dodania komentarza: 25.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początek
Reklama
Reklama