Dla kogo są soczewki hydrożelowe?

  • 24.09.2021, 12:07
  • Artykuł partnera
Dla kogo są soczewki hydrożelowe?
Obecnie na rynku możemy spotkać soczewki kontaktowe wykonane z dwóch różnych materiałów – silikonu hydrożelowego albo z hydrożelu. Czym się od siebie różnią? Czy mają zupełnie inne właściwości, a może nie ma większego znaczenia, czy nosi się soczewki z hydrożelu czy z silikonu hydrożelowego? Po jakie produkty warto sięgnąć?

Soczewki hydrożelowe: charakterystyka

Soczewki hydrożelowe czasem nazywane są soczewkami starej generacji, ze względu na to, że hydrożel był pierwszym materiałem, z którego je produkowano. Cieszyły się dużą popularnością w latach 80. I 90. ubiegłego wieku, a pierwszą wykorzystywaną do produkcji substancją był polimer HEMA. W późniejszych latach wraz z rozwojem technologii używano kolejnych związków chemicznych. Ten materiał charakteryzuje się wysokim poziomem uwodnienia (od 50% do nawet 78%), miękkością, delikatnością i utrzymaniem optymalnego poziomu nawilżenia. Dzięki temu soczewki hydrożelowe dobrze radzą sobie z przepuszczaniem tlenu oraz są bardzo dobrze tolerowane przez oczy, nawet te najbardziej wrażliwe. Warto pamiętać, że soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, a ich prawidłowe noszenie i pielęgnacja są zdrowe i bezpieczne dla narządu wzroku. Jednak przed podjęciem decyzji o soczewkach, należy się skonsultować ze specjalistą – lekarzem okulistą lub optometrystą. Niektóre osoby nie mogą nosić soczewek, w tym alergicy uczuleni na grzyby, roztocza czy kurz – ponieważ te mikroorganizmy szybko namnażają się na soczewce. Natomiast dla osób z uczuleniem na silikon soczewki hydrożelowe będą świetnym wyjściem.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe: charakterystyka

Soczewki nowej generacji, czyli silikonowo-hydrożelowe uważane są za zdrowsze i łatwiejsze w użytkowaniu, ponieważ są elastyczne i idealnie dopasowują się do oka. Są jednak nieco sztywniejsze od hydrożelowych, co nie każdemu odpowiada. Połączenie silikonu i hydrożelu na dobre zrewolucjonizowały przemysł soczewkowy. Silikon wykazuje silne właściwości przepuszczania tlenu nawet przy niższym uwodnieniu soczewki, co przekłada się na komfort noszenia i znaczną redukcję zmęczenia oczu. W soczewkach silikonowo-hydrożelowych dopuszczalne są krótkie drzemki w ciągu dnia, a na rynku dostępne są nawet soczewki całodobowe, które można nosić nieprzerwanie do 30 dni i nocy (choć zaleca się ich zdejmowanie i czyszczenie co kilka dni). Z tego też powodu po soczewki silikonowo-hydrożelowe sięgną osoby początkujące, aktywne, pracujące w trybie zmianowym, a także młodsi użytkownicy.

Co trzeba brać pod uwagę podczas zakupu?


 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek, przy czym dobiera się je na podstawie kilku kryteriów, m.in. wady refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i presbiopia), czasu noszenia (soczewki jednodniowe, całodobowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne) i materiału wykonania – wspomnianego hydrożelu lub silikonu hydrożelowego. Podczas zakupów warto zwracać uwagę nie tylko na poziom uwodnienia soczewki, ale i na to, czy np. soczewka posiada dodatkową ochronę przeciw promieniowaniu słonecznemu, czyli UV. Niektóre soczewki tworzy się z myślą o osobach, które dużą część dnia spędzają przed urządzeniami elektronicznymi. Przy zakupie soczewek dobierzcie od razu płyn do soczewek oraz krople nawilżające. Jeśli chodzi o płyny, na początku lepiej zaczynać od małych pojemności i zobaczyć, który najlepiej sprawdzi się na waszej pielęgnacji. Natomiast krople nawilżające to niezastąpiona broń w walce z suchymi i zmęczonymi oczami. Przydadzą się także, jeśli przez przypadek utniecie sobie drzemkę mając na sobie soczewki.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o noszeniu soczewek kontaktowych, koniecznie zajrzyjcie na blog SoczewkiKontaktowe.eu, gdzie znajdziecie wiele przydatnych artykułów.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe