Inwestycje w powiecie zamojskim

  • 23.09.2021, 11:36
  • artykuł sponsorowany
Inwestycje w powiecie zamojskim Stanisław Grześko - Starosta powiatu zamojskiego
"Szanowni Państwo, ostatnie lata to dla powiatu zamojskiego czas intensywnej pracy, która pozwoliła zrealizować wiele przedsięwzięć w zakresie poprawy infrastruktury drogowej, podniesienia standardów opieki społecznej, zdrowotnej, sanatoryjnej oraz szkolnej, co przełożyło się na poziom satysfakcji mieszkańców i odwiedzających nasz region turystów. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, dzięki którym przychylności i pomocy mogliśmy pozyskać środki na realizację tych zadań. Dziękuję parlamentarzystom, Marszałkowi Województwa Lubelskiego, Wojewodzie Lubelskiemu, a także wójtom i burmistrzom gmin. Dziękuję pracownikom Starostwa Powiatowego w Zamościu i pracownikom podległych jednostek za zaangażowanie i merytoryczną pracę. Dziękuję członkom Zarządu Powiatu oraz Radnym Rady Powiatu w Zamościu za wspólne konstruktywne rozmowy i decyzje, dzięki którym następuje rozwój powiatu zamojskiego i poprawia się jakość życia jego mieszkańców."

Na realizację inwestycji Powiat Zamojski w ogromnej większości skutecznie pozyskuje zewnętrzne środki finansowe.

Rząd polski licznymi programami umożliwia zdobycie środków. Aktywnie pozyskujemy środki z Funduszu Dróg Samorządowych, Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Rządowego Funduszu Polski Ład, Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Obecnie niedostępne są fundusze unijne, ponieważ poprzednia perspektywa finansowa zakończyła się, a nowa jeszcze nie ruszyła. Niemniej jednak kontynuowaliśmy z powodzeniem zadania, na które poprzedni Zarząd Powiatu rozpoczął inwestycje z RPO WL czy Programu Transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina. Dzięki temu dofinansowaniu udało się przebudować ok. 31 km dróg powiatowych na terenie gmin: Zamość, Adamów, Krasnobród, Komarów-Osada i Miączyn oraz doposażyć w sprzęt medyczny Szpital w Szczebrzeszynie. Kontynuujemy realizację projektu e-geodezja.

Pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację remontu dachu oficyny wschodniej – internatu ZSDiOŚ w Zwierzyńcu w kwocie 459 000,00 zł.

Pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację remontu dachu obecnej szkoły – ZSDiOŚ w Zwierzyńcu w kwocie 399 745,08 zł.

Wykonany został remont kuchni z zapleczem oraz dachu w budynku oficyny północnej ZSDiOŚ w Zwierzyńcu, łącznie wydatkowano kwotę 549 784,88 zł.

Najwięcej przedsięwzięć dotyczy zadań drogowych,

jedne z większych obecnie realizowanych to:

• droga Radecznica – Źrebce – Michalów dł. ok. 11 km

• droga Suchowola – Majdan Ruszowski dł. ok. 5,5 km

• droga Tarzymiechy – Stary Zamość dł. ok. 4,4 km

• droga Józefów – Roztoczański – Biały Słup dł. 8,6 km

Wcześniej zrealizowano już:

• droga Skierbieszów – Grabowiec dł. ok. 8 km

• ciąg drogowy na terenie gm. Sitno dr.pow. przez Czołki, Kornelówkę, Rozdoły do Stanisławki dł. ponad 11 km

• drogę Krasnobród – Zielone dł. ok. 7 km

• drogę Szewnia – Wólka Wieprzecka ok. 6 km.

• Droga Kalinowice – Maciejówka – Krasnobród dł. 20,0 km

Łącznie od roku 2019, czyli w obecnej kadencji samorządu, przebudowano i wyremontowano ok. 178 km dróg na wartość około 111 mln zł, we współpracy z gminami oraz pozyskanym dofinansowaniem z programów rzędu 56 mln zł.

Priorytetem Powiatu na przyszłość jest poprawa jakości/stanu dróg. Złożyliśmy w bieżącym roku już 5 wniosków drogowych na łączną dł. ponad 43 km o wartości ponad 50 mln zł do Rządowego Funduszu Polski Ład oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Są to:

• przebudowa dróg:

Lipsko-Łabunie dł. 11,1 km; Łapiguz-Sitno-Miączyn dł. 16,3 km;

Łabuńki – Barchaczów – Antoniówka – Zubowice etap I dł. 7,9 km;

Sitno – Jarosławiec dł. 3,6 km

oraz

• budowa drogi Krasnobród-Szur dł. 4,4 km.

Ich okres realizacji zaplanowaliśmy na lata 2022-2023.

Poza przedsięwzięciami drogowymi pozyskaliśmy 6 mln zł z RFIL na rozbudowę przychodni rehabilitacyjnej Samodzielnego Publicznego Sanatorium Rehabilitacyjnego im. J. Korczaka w Krasnobrodzie. Ponadto złożyliśmy wniosek do Ministra Zdrowia (Fundusz przeciwdziałania COVID-19) o kolejne ponad 5 mln zł. Dnia 3 września br. została podpisana umowa z wykonawcą robót na rozbudowę przychodni.

– Pozyskanie działki na budowę budynku starostwa przy ul. Partyzantów 3.

– Opracowanie Koncepcji na rozbudowę sanatorium w Krasnobrodzie; szacunkowy koszt przedsięwzięcia to 80 mln. zł. W dniu 28 czerwca 2021 r. podpisany został akt erekcyjny i wmurowany kamień węgielny pod rozbudowę obiektów i bazy zabiegowej sanatorium. Następnym priorytetem jest budowa pasa startowego na lotnisku w Mokrem i oczywiście dalsza poprawa infrastruktury drogowej i dróg rowerowych.

Dzięki współpracy z samorządami gminnymi możliwe było zrealizowanie zadań drogowych, np. nową nawierzchnię w postaci tzw. „nakładek” w tym roku uzyskały ciągi drogowe o łącznej długości 18 km m.in.: Bożydar – Cześniki – Niewirków – Kotlice, Radecznica – Zaporze, Grabowiec – Tuczępy. Zadania te zostały współfinansowane przez Powiat i Gminy.

Ostatnim dobrym przykładem jest współpraca przy organizacji Tour de Pologne oraz Tour de Lubelskie czy dorocznego święta plonów.

Poprawiły się również warunki pracy samych urzędników Starostwa Powiatowego w Zamościu – Wydział Komunikacji przeniesiony został do budynku Delegatury LUW, urząd na ulicy Przemysłowej 4 jest modernizowany: powstała wielostanowiskowa sala obsługi interesanta, a sam budynek jest stopniowo remontowany.

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (3)

 Otwarcie drogi powiatowej nr 3260L

Otwarcie drogi powiatowej nr 3260L

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę obiektów i bazy…

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę obiektów i bazy zabiegowej sanatorium w Krasnobrodzie.

Budynek Szpitala w Szczebrzeszynie po remoncie elewacji.

Budynek Szpitala w Szczebrzeszynie po remoncie elewacji.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rybka
Rybka 23.09.2021, 19:44
Czy powiat zamojski nadal jest strefą wolną od LGBT?

Pozostałe