Lubelskie dla Medyków. Nagrodzeni również ci z Zamojszczyzny

  • 23.09.2021, 11:00
  • red.
Lubelskie dla Medyków. Nagrodzeni również ci z Zamojszczyzny Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Dokładnie 109 pracowników i 43 jednostki ochrony zdrowia wyróżniono podczas gali Lubelskie dla Medyków zorganizowanej w sobotę (18 września) w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wyróżniono także 3 firmy realizujące innowacyjne projekty unijne z zakresu medycyny.

Wydarzenie zorganizowano jako podsumowanie tzw. wsparcia covidowego, które trafiło do jednostek ochrony zdrowia w regionie. Gala była też okazją do wręczenie wyróżnień dyrektorom, pielęgniarkom, lekarzom, ratownikom medycznym oraz pracownikom służb medycznych za ich ciężką pracę w dobie pandemii COVID-19.

Najwyższe samorządowe odznaczenie w regionie - Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” otrzymał prof. Krzysztof Tomasiewicz z SPSK1 w Lublinie. Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego odebrało 108 pracowników służb medycznych.

Na liście wyróżnionych znaleźli się m.in. Aneta Juś, Katarzyna Krzeczkowska i Diana Bryk z zamojskiego szpitala "papieskiego" oraz Grzegorz Wojdyła i Piotr Hałajko z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy, również Halina Ziemińska i Grzegorz Krzyżak z zamojskiej stacji pogotowia, Andrzej Kaczor, Artur Kawałko, Elżbieta Łasocha, Urszula Mazurek i Marzena Szewczuk ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim,  Marcin Świętoniewski, Barbara Hołdaś, Celina Dąbrowska-Mirocka, Małgorzata Nowak i Ewa Obszyńska ze szpitala w Hrubieszowie, Elżbieta Czochra ze szpitala w Szczebrzeszynie oraz Igor Perehubka z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego.

Statuetki powędrowały do: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie, Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie oraz Domu Pomocy Społecznej "Kalina" w Lublinie.

– Funkcjonowanie szpitali oraz jednostek ochrony zdrowia to jeden z priorytetów zarządu województwa, a sytuacja związana z pandemią koronawirusa pozwoliła na przekazanie unijnych środków właśnie tym placówkom. Cieszę się, że możemy nagrodzić i podziękować za tę ciężką i trudną pracę tak dużemu gronu osób i placówek zaangażowanych w walkę z COVID-19 – stwierdził marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Dzięki uproszczonym procedurom, wypracowanym wspólnie z Komisją Europejską oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, władze województwa na przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19 przeznaczyły blisko 77 mln zł.

 

Projekty szpitali

Zastosowanie uproszczonych procedur nastąpiło w projekcie wspólnie realizowanym przez sześć szpitali wojewódzkich. W ich gronie znalazły się: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej (lider), Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. M. Kaczyńskiego SP ZOZ w Lublinie oraz Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. W sumie do tych jednostek trafiło przeszło 25,5 mln zł na dodatkowe zadania związane z zakupem sprzętu i adaptacją pomieszczeń - mające na celu przeciwdziałanie skutkom epidemii COVID-19.

Blisko 22 mln zł trafiło także do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie z przeznaczeniem na dodatkowe zadania związane z zakupem sprzętu, aparatury medycznej i adaptacją pomieszczeń. Te działania w okresie pandemii przyczyniły się do zwiększenia dostępności świadczeń zdrowotnych
w zakresie onkologii na terenie województwa lubelskiego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie to lider dwóch projektów skierowanych na wzmocnienie bezpieczeństwa pracowników służb medycznych. Ich wartość to ponad 20,5 mln zł. Pieniądze pozwoliły na zakup płynów do dezynfekcji oraz środków ochrony osobistej m.in.: masek, rękawic, przyłbic, płynów do dezynfekcji czy kombinezonów. Wsparciem objęto w sumie 41 placówek (wyróżnionych na Gali), w tym szpitale powiatowe, kliniczne, wojewódzkie oraz jednostki medyczne podległe samorządowi województwa lubelskiego.

Projekty dla DPSów

Wsparcie dla szpitali uzupełniały dwa projekty realizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie. Objęte nimi były placówki zajmujące się opieką nad osobami starszymi, schorowanymi oraz z niepełnosprawnościami (np. DPS-y, hospicja czy schroniska dla osób bezdomnych). Na ten cel Zarząd Województwa wygospodarował z RPO WL 2014-2020 w sumie ponad 8,5 mln złotych. W ramach projektów zostały zakupione min. środki ochrony osobistej takie jak: maseczki, rękawiczki, fartuchy, kombinezony, czepki, ochraniacze na buty, pościel jednorazowa, czy środki do dezynfekcji rąk
i powierzchni.

Pełna lista wyróżnionych medyków dostępna w załączniku poniżej.

red.

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe