Kościół musi oddać pieniądze za pogrzeb. Ruszy fala pozwów?

  • 22.09.2021, 09:03
  • News4Media
Kościół musi oddać pieniądze za pogrzeb. Ruszy fala pozwów? iStock
Prawnicy są przekonani, iż to rozstrzygnięcie sprawi, że Polacy zaczną domagać się zwrotu pieniędzy za pochowanie bliskich. Kościół zobowiązał się oddać część pieniędzy, które wziął za pogrzeb.

Aby Stanisław Śliwonik mógł pochować siostrę, musiał zapłacić m.in. 700 zł tzw. „placowego” za jedno miejsce w trzyosobowym grobie. Kolejne 550 zł za możliwość postawienia pomnika. 120 zł wyniosła opłata za otwarcie bramy na cmentarz, aby na jego teren mógł wjechać kamieniarz. Mężczyzna doliczył się w sumie 2,7 tys. zł różnych opłat, których – jak uważa – nie powinien uiścić. Właśnie zwrotu takiej kwoty zażądał od Kościoła, a dokładnie od łódzkiej kurii. Pan Stanisław wynajął prawników i udał się ze sprawą do sądu w Brzezinach (województwo łódzkie). Właśnie została zawarta bezprecedensowa ugoda i władze kościelne zgodziły się zwrócić mężczyźnie 2,64 tys. zł czyli 90 procent sumy, jakiej się domagał. Środki na konto wiernego mają wpłynąć w ciągu tygodnia.

Jestem zadowolony, że odzyskuję pieniądze. Ale przykro mi, że Kościół łupi wiernych. Bo jestem wierzący, mieszkam koło kościoła, a przyszło mi się z Kościołem sądzić.” – mówi pan Stanisław dziennikarzom „Gazety Wyborczej”, a reprezentujący go Piotr Majewski dodaje: "Tego nikt wcześniej w Polsce nie osiągnął. Mam nadzieję, że to początek zmian w cmentarnych cennikach”. Wiadomo już, że w sądzie w Brzeziach są dwa kolejne pozwy w takiej samej sprawie.

O brzezińskiej nekropolii jest głośno od dawna. Wierni skarżą się na wysokie opłaty. Wyliczają, że za miejsce na cmentarzu trzeba zapłacić nawet 10 tys. zł, 2 tys. zł za wykopanie grobu czy 500 zł za odprawienie mszy.

Ile kosztuje pogrzeb

Ceny zależą od regionu Polski i parafii. W marcu tego roku dziennikarze wyliczyli, że średnia stawka to 4 tys. zł. Ceremonia świecka jest o około 1 tys. tańsza, bo nie uiszcza się opłat kościelnych. Według szczegółowych wyliczeń, przygotowanie ciała zmarłego to od 300 do 400 złotych. Kremacja ciała to koszt 700-1 tys. zł, a kolejne 1,5 tys. zł do 2 tys. zł to pieniądze wydane na m.in. przewiezienie trumny czy złożenie jej do grobu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 03.10.2021, 08:46
Mentalność Polaka;- życie byle jakie ale ,,spoczynek'' w granitowym, czarnym silosie za 15 tysięcy
Piepszona  mafia  kościelna
Piepszona mafia kościelna 02.10.2021, 23:38
Piepszony klecha na pogrzebie rodonego brata tak mi doebał jak stałem w kolejce do spowiedzi, a reszta mnie przepuszczała, jak bym sie w barze przepychał bez kolejki bo młodszy i silniejszy. Piepszony typ jaką weryfikacje przeszedł, ze z ludzmi przebywa. Dawno mnie kościół zraził ale ta sytuacja to zapieczętowała. Nie straciłem wiary w Boga ale skończyły sie czasy pana i plebana dla mnie. No i dalej postuluje o zarząd nad cmentzrzem komunalnym, przez powiat a nie syf tam robi proboszcz z lokalnym grabarzem. Z tego co widze kościół tkwi mentalnie w sredniowieczu a młodzi księża hmmm Wycieczki na Czechy sobie robią w nowo sprowadzonym z USA Dodge 2500 RAM. Japierd miał na wsi parafie na remont zbierał. Dobra tyle w temacie. Jak coś to Kler ma moje IP to polecimy sądowo. Bo to co pisze to wiem.
zagorzały wierny
zagorzały wierny 02.10.2021, 23:21
Dawno straciłem wiare kościół , ale nie w Boga. Teraz to traktuje osobno. Kościł nie jest dla mnie świątynią Boga i Bogu sie spowiadam, a nie księdzu. Skończyły sie czasy Pana i Plebana. Nawet Caritas w moich oczach przestała istnieć jako dobroczynna instytucja. Musi sie postarac i image ta instytucja, tych co nie maja kontaktu z ludzmi wysyłac na zakon. Zresztą co ja qurwa wam mam tłumaczyc jak macie kase zarabiac ?Ogólnie to cmentarze komunalne powinny byc pod zarządem powiatów, a nie kościoła. I po co ta spuścizna, kto gdzie leży a kto w pierwszej ławce usiądzie jak i tak za kilka milionów lat spłonie to wszystko. nawet sladu po grobach nie pozostanie. Hmmm Co ty na to klecho dalej chcesz leżeć w grobie przed kaplicą, niz zapisac sie dobrze w pamięci na te ebane 100 lat ?
Chrześcijanin  bez wiary  w księży  i cały ten stan
Chrześcijanin bez wiary w księży i cały ten stan 02.10.2021, 22:55
Japierd nie chciał bym takiej sytuacji na pogrzebie bliskiego. Nawet bym o kase sie nie sądził wysadził bym kościół. Dalej mam nie miłe wspomnienia z pogrzebu bliskiej osoby. Chamski ksiądz z chamskim tekstem nie wiedział ze do najbliższej osoby zmarłego sie zwraca. A tylko chciałem sie wyspowiadac. Nawet to potrafił ten klecha zebac.
Waldi
Waldi 24.09.2021, 15:16
Mamona - największa tajemnica wiary degeneratów w sutannach.
Butelka
Butelka 24.09.2021, 17:31
Możesz pochować się sam wcześniej i nic nie zapłacić ...

Pozostałe