Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 04:28
Reklama

Jak siostry ratowały żydowskie dzieci

Przeżyła wojnę dzięki siostrom służebniczkom, prowadzącym w Turkowicach Zakład dla Sierot Wojennych. Mowa o zmarłej pod koniec lipca Katarzynie Meloch, która działała w Stowarzyszeniu Dzieci Holocaustu i była współautorką czterech tomów książki „Dzieci Holocaustu mówią...”. Nie była jedyna. Turkowickim zakonnicom udało się uratować ponad 40 żydowskich dzieci.
Jak siostry ratowały żydowskie dzieci
Dzieci z Zakładu dla Sierot Wojennych w Turkowicach ze swoimi siostrami-wychowawczyniami.

Katarzyna Meloch po wybuchu wojny uciekła z rodzicami z Warszawy do Białegostoku. Razem mieszkali tam około dwóch lat – do wejścia Niemców na te tereny. Po stracie rodziców, trafiła do domu sierot w białostockim getcie. Po kilku miesiącach nawiązała kontakt z wujem, który jesienią 1941 r. zabrał ją do getta w Warszawie. Na tzw. aryjską stronę razem z babcią wydostała się w sierpniu 1942 r., a niedługo później została umieszczona w jednym ze stołecznych domów dziecka. Stamtąd, dzięki Żegocie, trafiła do Turkowic. Zakład prowadziły siostry służebniczki. Wówczas otrzymała autentyczną metrykę zmarłej Ireny Dąbrowskiej. Tam doczekała końca wojny.

Zakład w Turkowicach

W 1903 r. z inicjatywy prawosławnego biskupa lubelskiego Germana rozpoczęto w Turkowicach budowę prawosławnego klasztoru żeńskiego. Jego pierwszą przełożoną (ihumenią) została wielka księżna Maria Magdalena Gorczakowa, która była ciotką cara Mikołaja II. Dzięki protekcji tego ostatniego monaster do 1910 r. szybko się rozbudował, tworząc rozległy zespół klasztorny. W założeniu cara, miał to być prężny ośrodek rusyfikacji tych ziem. Plany pokrzyżował mu wybuch pierwszej wojny światowej. W 1915 r. mniszki ewakuowały się w głąb Rosji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. władze administracyjne oddały cały kompleks budynków poklasztornych instytucjom opieki społecznej. Pod patronatem Głównego Komitetu Pomocy Powracającym do Kraju w Lublinie zorganizowano tam Zakład dla Sierot Wojennych (nazywany również Gniazdem Sierot). Jego prowadzeniem zajęły się w 1919 r. Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, mające swój dom macierzysty w Starej Wsi k. Brzozowa na Podkarpaciu. W 1921 r. przełożona generalna powierzyła prowadzenie Zakładu siostrze Stanisławie (Anieli Polechajłło). To pod jej rządami, przy ciężkiej i ofiarnej pracy wszystkich sióstr, Zakład dla Sierot Wojennych w Turkowicach po kilku latach stał się wzorową placówką wychowawczą.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czeka 25.09.2021 22:01
A jak ktoś pisze ze żydzi nie byli pro stalinowcami to chyba - Iwan Groźny – radziecki film historyczny z 1944 roku w reżyserii Siergieja Eisensteina - anty Polski motywujący podbicie basenu morza Bałtyckiego to propaganda jakiegoś niuka -czuka. Reżyser to prawdziwy radziecki bolszewik był o typowo rosyjskim imieniu jak Dzierżyński hahahah.

Zawisza Ciemny 25.09.2021 08:12
W 1939 roku żydzi i komuniści kwiatami i brawami witali Armię Czerwoną natomiast po 1944 roku te bandy objęły władzę w Polsce

Represja Żydowska 23.09.2021 19:48
Jak Żydzi wprowadzali Armie Bolszewicką w 1920 ?

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama