Hrubieszów: Mają kapsułę i hejnał

  • 23.09.2021, 07:00
  • par
Hrubieszów: Mają kapsułę i hejnał Lenka pomaga burmistrz Majewskiej w pakowaniu kapsuły czasu.
18 i 19 września, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, w Hrubieszowie odbyły się "Rubienalia". Festyn połączono z Jarmarkiem Hrubieszowskim, skupiającym wystawców, twórców ludowych i rzemieślników z miasta i regionu.

 Główną atrakcją tegorocznej imprezy był akustyczny koncert Marka Piekarczyka, wokalisty zespołu TSA i jurora programu „The Voice of Poland”.

W sobotę rządy nad miastem powierzono młodzieży. Symboliczne klucze do bram Hrubieszowa przekazała młodzieży burmistrz Marta Majewska. W Międzyszkolnych „Potyczkach Żakowych o Berło Króla Władysława Jagiełły” rywalizowało 7 drużyn, a  wygrała ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w tym mieście. Pierwszy dzień "Rubienaliów" zakończyły koncerty Mariusza Telickiego (lidera miejscowej grupy Yago) i gwiazdy tego wieczoru Marka Piekarczyka. Akustyczny występ lidera TSA przyciągnął setki widzów

Nazajutrz na Rynku w śródmieściu Hrubieszowa wmurowano w wybrukowany deptak kapsułę czasu. Jej zawartość została skompletowana przez burmistrz Martę Majewską. W pakowaniu kapsuły pomagała Lenka Kaniuga, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3.

– Do kapsuły zapakowano listy młodych mieszkańców Hrubieszowa i seniorów, którzy skierowali swoje słowa do kolejnych pokoleń hrubieszowian (list napisała także burmistrz Majewska). Do kapsuły włożono płyty Zespołu Pieśni Tańca Ziemi Hrubieszowskiej i najnowszą płytę Jana Kondraka z Adamem Szabatem pt. "Pieśni Kresów Naszych". W kapsule znalazły się także "Raport o stanie miasta za 2020 r." (w czerwcu tego roku przyjęła go Rada Miasta), a także list o. Wiktoryna Krysy z Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej i jej wizerunek, szalik kibiców MKS "Unia". Rękodzielnicy i rzemieślnicy dołożyli po buteleczce nalewki i specyfików prozdrowotnych – dowiedzieliśmy się od burmistrz Majewskiej.

Tego dnia po raz pierwszy zaprezentowano publicznie hejnał Hrubieszowa. Prawie 50-sekundowy utwór skomponował Leszek Opała, muzyk, który od wielu lat pracuje w parafii MBNP w Hrubieszowie jako organista. Jest także założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego Lechici.

Podczas drugiego dnia "Rubienaliów" wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej oraz Iza Konar z koncertem muzyki dawnej, a także zespoły i grupy śpiewacze z regionu. Oficjalnym partnerem wydarzenia „Rubienalia 2021” zostało Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”. W drugim dniu miejskiego święta gośćmi władz miasta była delegacja z zaprzyjaźnionego Sokala (na Ukrainie).

par

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hejnalista jak ich wielu
Hejnalista jak ich wielu 25.09.2021, 21:53
Pani Marto poproszę o nuty hejnału bo niedługo miesięcznica typa o wolne sądy a sam stoi teraz
Hejnalista  jak ich wielu
Hejnalista jak ich wielu 23.09.2021, 20:34
Pani Marto proszę o nuty do Hejnału jako bezrobotny będę to wygrywał w miesięcznice tego co pod sądem stoi żeby się wypromować przed wyborami. To ja z trąbką będę ten hejnał wygrywał przed urzędem miasta. W walce o wolność etatów, walkę z despotyzmem urzędniczym i kumoterstwem. Żeby stanowiska były sprawiedliwie rozdawane a nie kilka rodzin obsiada na urzędach. I jeszcze chamskie zwroty kierowniczek podległych jednostek jak ktoś z wyższym niż one wykształceniem ubiega się o stanowisko robola fizycznego. Masakra z tymi etatami. To może Hejnał z tej okazji Pani Marto?????????
uczen PRL
uczen PRL 23.09.2021, 20:19
Kiedys komunistyczne dyrektorki szkół wymyślały tak jak dziś nasza pani burmistrz. Może jeszcze okrzyk jakiś o pacholętach. Teraz te Dyrektorki co promowały komunizm, są regionalnymi mądrościami miasta. Może kiedyś za wieszcza mądrości ktoś uzna naszą Pani burmistrz dzięki tym kapsułom czasu, Ale w obecnym czasie liczy sie to co jest na miejscu.
Z zapytaniem do władz miasta
Z zapytaniem do władz miasta 23.09.2021, 19:58
Pani burmistrz chce kapsułą czasową zapisać ślad po sobie ? Nie ta droga, ślad po sobie zapisują ci, co wpływają na rozwój regionu, a nie siedzą na ciepłych płatnych posadkach urzędowych i myślą co tu wymyśleć. Nic się nie rozwija, mało tego drogi poniszczone w budowie obwodnicy są łatane żwirkiem, Grabowiecta to dziura na dziurze. W dobrym stanie są, nowo powstające, gdzie się budują radni. Pani burmistrz jaki plan rozwoju dla miasta poza blazenadą w przedszkolach i w szkołach, o które dbają lokalni dyrektorzy szkół. A nie spotkania poklicji czy burmistrza. Bo to jest jakieś, niedokończone dzieciństwo włodarzy.
jakiesjaja
jakiesjaja 29.09.2021, 12:15
plan rozwoju: sadzenie kwiatków w całym Hrubku.
do starosty
do starosty 24.09.2021, 13:30
z tymi drogami które wymieniłeś do pokicaj do starostwa
bo to drogi powiatowe pajacu
pani starosta na pewno Cię przyjmie, zrobi zdjęcie na fb z wizyty i przy okazji zapewni że szpital działa bez zarzutu
no
no 23.09.2021, 09:57
tiaa
ulala
dla ciebie to pewnie majteczki w kropeczki puścić i by był git hejnał
no no
no no 23.09.2021, 20:01
Mialeś ją i miała majteczki w kropeczki ?
FX
FX 23.09.2021, 10:48
To sś wlaśnie takie majteczki w kropeczki...takie sacro polo:)
Ulala
Ulala 23.09.2021, 08:56
Ten hejnal to masakra. Nie można bylo poprosić Tomasza Momota? Trochę wyobraźni pani burmistrz. Teraz ten badziew zostanie z nami na wiele lat. Żenada roku.

Pozostałe