Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 14:03
Reklama

Konferencja i wernisaż

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju jest organizatorem konferencji popularno-naukowej „Akcja Sturmwind i bitwa pod Osuchami – czerwiec 1944 r.”, która 22 września odbędzie się w I LO im. ONZ w Biłgoraju. Dzień później w muzeum otwarta zostanie wystawa poświęcona Stefanowi Knappowi.
Konferencja i wernisaż
Cmentarz partyzancki w Osuchach.

Akcja Sturmwind to niemiecka akcja przeciwpartyzancka i pacyfikacyjna, która została przeprowadzona w czerwcu 1944 r. na południowo-zachodniej Lubelszczyźnie. W ramach tej akcji Niemcy chcieli zniszczyć bardzo silny ruch oporu na tym terenie (działały tam m.in. odziały AK i BCh, AL oraz partyzantka sowiecka). Doszło wówczas do bitew na Porytowym Wzgórzu oraz pod Osuchami.

Czytaj także: Rocznica Bitwy pod Osuchami. Wspominali piekło na ziemi

Chwała bohaterom

Bitwa pod Osuchami, do której doszło w dniach 25-26 czerwca 1944 r., była kulminacją niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej. Podczas nierównej walki poległo albo dostało się do niewoli i zostało rozstrzelanych ok. 400 polskich partyzantów. W tym samym czasie Niemcy spacyfikowali liczne wsie na terenie Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich. Zginęło kilkuset cywili, wielu mieszkańców wysiedlono i wywieziono na roboty do III Rzeszy.

W trakcie konferencji, która rozpocznie się 22 września o godz. 10 w auli I LO im. ONZ w Biłgoraju, referaty wygłoszą m.in. Rafał Drabik, Maria DziałoPiotr WidzWioletta Gut-SiudakKamil Kopera i Dorota Skakuj.

Konferencja bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest samorząd województwa lubelskiego.

Wydarzenie objęli swoim honorowym patronatem poseł Beata Strzałka i starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Patronat medialny sprawować będzie „Kronika Tygodnia”.

Więcej w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Retoryczne pytanie na które rząd zna odpowiedz 25.09.2021 22:16
No i co Basaj > Ryś < jest bohaterem czy nie? Bo jak by nie było zakładał komórki MO. A MO jest znienawidzoną formacją przez bohaterów. Pod osuchami chyba walczyły jeszcze oddziały AL czy tam inne komunistyczne. To jak wygląda współczesna propaganda historyczna ? Bo widzę piszą o jakimś oddziale, a pomijają tych żołnierzy co dopuszczali sie zbrodni po 44? No to jak to interpretujecie? Putanie chyba do IPN i jeszcze jedno pytanie - dlaczego IPN prowadzi działalność zarobkową na publikacjach a nie udostępnia ich za free w sieci. Jaką historie promujecie jak młodzi muszą za to płacić.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama