Przez krzyż do nieba. Pożegnanie Janiny Kalinowskiej

  • 22.09.2021, 06:06
  • Leszek Wójtowicz
Przez krzyż do nieba. Pożegnanie Janiny Kalinowskiej Pogrzeb śp. Janiny Kalinowskiej odbył się 16 września.
Rodzina, znajomi, przyjaciele, a także przedstawiciele środowisk kresowych i innych stowarzyszeń i mieszkańcy Zamościa pożegnali szefową zamojskich Wołyniaków Janinę Kalinowską. Kazanie podczas mszy pogrzebowej w zamojskim kościele garnizonowym św. Jana Bożego wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Pogrzeb Janiny Kalinowskiej odbył się 16 września. Podczas homilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przypomniał historię szefowej zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, Wołynianki, która jako dziecko cudem uniknęła śmierci z rąk nacjonalistów ukraińskich. W kolonii Fundum w powiecie włodzimierskim, gdzie mieszkała, banderowcy zamordowali jej rodziców i brata.

Czytaj także: Smutna wiadomość. Zmarła Janina Kalinowska

– Wiedziała tylko, że jej rodzice i brat mieli łagodną śmierć, bo w przeciwieństwie do innych ofiar, zginęli od kul – przypomniał krakowski duchowny. – Pani Janina pod ciałem matki, jako kilkuletnie dziecko, ocalała. Po napadzie została uratowana przez życzliwego sąsiada. Później całe jej życie było mocno wpisane w tajemnicę krzyża i cierpienia.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

 

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe