Kapsułę otworzą za 100 lat

  • 24.09.2021, 06:00
  • lew
Kapsułę otworzą za 100 lat Burmistrz Janusz Rosłan przypomniał historię inwestycji, dziękując za zaangażowanie.
Jak będzie wyglądał Biłgoraj w 2121 roku? Tego nie wiemy, ale ci, którzy otworzą za sto lat Kapsułę Czasu dowiedzą się jak miasto wyglądało i czym żyło w 2021 roku. Skrzynia z udokumentowaniem naszych czasów trafiła pod płytę placu Wolności.

Kapsuła Czasu to projekt zrealizowany w ramach rewitalizacji śródmieścia Biłgoraja (chodzi o przebudowę placu Wolności oraz odbudowę zdegradowanego budynku przy ul. Kościuszki 28 z przeznaczeniem na Centrum Usług Społecznych). Choć inwestycję udało się zakończyć w ub. roku, to ze względu na sytuację epidemiologiczną wieko kapsuły zostało zamknięte z poślizgiem. Stało się to 10 września – w 443. rocznicę nadania Biłgorajowi praw miejskich.

Wewnątrz kapsuły zostały umieszczone m.in. szczegółowe informacje o zrealizowanej inwestycji, zdjęcia sprzed rewitalizacji i po jej zakończeniu, bieżące informacje o mieście, wycinki prasowe dokumentujące wydarzenia lokalne i krajowe (w tym z „Kroniki Tygodnia”), opis jak żyliśmy w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego oraz listy młodzieży i seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku do przyszłych pokoleń. Złożono tam również akt lokacyjny Biłgoraja oraz Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ustanawiający św. Marię Magdalenę Patronką przed Bogiem Miasta Biłgoraja. Znalazł się tam także skład Rady Miasta Biłgoraja, wykaz pracowników Urzędu Miasta Biłgoraja, nie zabrakło sita, strojów biłgorajskich oraz przepisów potraw regionalnych.

Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan przypomniał historię inwestycji, dziękując wszystkim, którzy byli w nią zaangażowani. – Nasze miasto zmienia się dzięki potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców – powiedziała poseł Beata Strzałka.

Wśród gości tego wydarzenia znaleźli się również m.in. europoseł Krzysztof Hetman, wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, starosta biłgorajski Andrzej Szarlip, a także byli włodarze Biłgoraja – Stefan Oleszczak i Roman Sokal

Po części oficjalnej zaproszono do wspólnej zabawy. Były m.in. pokazy karate, warsztaty bębniarskie, zumba, a nawet konkurs plastyczny. Całość zwieńczyły pokazy laserowe.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe