Można się dogadać. Mediacje w sądach

  • 26.09.2021, 06:18
  • lew
Można się dogadać. Mediacje w sądach Fot. pixabay.com
21 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. Z tej okazji Sąd Okręgowy w Zamościu przygotował bogaty program z wykładami, konferencjami, spotkaniami i symulacjami mediacji dla różnych grup wiekowych i zawodowych.

Inauguracja wydarzenia – z udziałem wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, przedstawicieli resortu sprawiedliwości oraz zamojskiego środowiska prawniczego – odbędzie się 15 października w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Tematem wiodącym konferencji będą efekty prac badawczych prowadzonych na Lubelszczyźnie w ramach pilotażowego programu, które dotyczyły zmian w przepisach karnych umożliwiających zawarcie ugody mediacyjnej pomiędzy sprawcą czynu karalnego już skazanym prawomocnym wyrokiem i pokrzywdzonym.

– W ramach Tygodnia Mediacji w Polsce w naszym środowisku wykłady i prelekcje prowadzić będą sędziowie, zaś symulacje mediacji mediatorzy, którzy mają już w swoim dorobku wiele pomyślnie przeprowadzonych mediacji – informuje sędzia Teresa Bodys, koordynator ds. mediacji Sądu Okręgowego w Zamościu

Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązania sporu, mającym charakter polubowny. Przeprowadzana jest według regulacji prawnych, ale dobrowolnie – poza salą sądową i przed profesjonalnym mediatorem. Efektem mediacji jest ugoda zawarta przed mediatorem, która w większości kategorii sporów zatwierdzona przez sąd nadaje się do wykonania podobnie jak wyrok sądowy czy ugoda zawarta przed sądem. Jej zaletą jest szybkie i zdecydowanie tańsze od procesu sądowego zakończenie sporu. – Do uczestnictwa w święcie mediacji zapraszamy lokalne władze, kuratorów oświaty, przedsiębiorców, samorządowców oraz stowarzyszenia i inne grupy osób – zwraca się sędzia Bodys.

Spotkania edukacyjne będą się odbywały w Zamościu, a także w Biłgoraju, Hrubieszowie, Janowie Lubelskim i Tomaszowie Lubelskim. Szczegółowy program – na stronie stronie internetowej Sądu Okręgowego w Zamościu.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Duraczówka
Duraczówka 27.09.2021, 21:54
Z teego co widze po sądzie pracy to temida jest ślepa i głucha a sędziowie 70+ sprawy rozpatrują. Cwaniacy po komunistycznych szkołach. Rządowi to na ręke co??????????
Piepszona mafia
Piepszona mafia 27.09.2021, 21:47
Medjacje hahaha, kto jest sedzia Duraczowka. Stara komuna co za stalina szkoły pokończyła nas sądzi teraz?Otworzyć możliwość dla lekarzy i sędziów na etaty a nie jak do teraz rezerwowali to dla dzieci !!!!!!!!!!!!!!!!

Pozostałe