Dziękowali za plony. Diecezjalno-gminne dożynki w Krasnobrodzie

  • 21.09.2021, 11:06
  • Mariola Czapla
Dziękowali za plony. Diecezjalno-gminne dożynki w Krasnobrodzie
W niedzielę 19 września w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie odbyło się Święto Plonów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Organizatorami uroczystości byli: Biskup Zamojsko-Lubaczowski, Duszpasterz Rolników Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie i Burmistrz Krasnobrodu.

Dożynki wojewódzkie 2021 w Lubyczy Królewskiej

Ze względu na warunki atmosferyczne (opady deszczu i niska temperatura) i w trosce o zdrowie uczestników uroczystości zrezygnowano z tradycyjnego korowodu dożynkowego, którego trasa prowadziła zwykle spod Kaplicy Objawień na Wodzie do Sanktuarium. Delegacje z wiecami dożynkowymi (było ich 31) zgromadziły się na korytarzach klasztoru, aby tam, chroniąc się od chłodu i deszczu uczestniczyć w sumie dożynkowej, która rozpoczęła się o godz. 12.00 i była (ze względu na prace remontowe w sanktuarium) sprawowana w namiocie ustawionym na czas remontu na placu przykościelnym.

Uroczystości dożynkowe zaszczyciło swoją obecnością wielu gości. Wśród nich byli m.in.: poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych, kierownictwo instytucji związanych z rolnictwem, sponsorzy. Samorząd Rolniczy reprezentowali Antoni Skura – Wiceprezes Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, Mariusz Król – Przewodniczący Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Zamościu, pełniący funkcję starosty dożynek diecezjalnych w 2019 roku oraz Piotr Kuranc – Kierownik Biura Lubelskiej Izby Rolniczej Oddział Zamiejscowy w Zamościu.

Nie wszyscy zaproszeni goście mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu, w związku z tym przesłali okolicznościowe listy skierowane do organizatorów i uczestników święta plonów. Były to listy od: Prezydenta RP Andrzeja Duty, posłów do Parlamentu Europejskiego – Beaty Mazurek i Krzysztofa Hetmana, Posła na Sejm RP – Beaty Strzałki, Senatora RP Jerzego Chróścikowskiego, Radnego Województwa Lubelskiego Arkadiusza Bratkowskiego i Starosty Tomaszowskiego Henryka Karwana.

O godz. 12.00, po powitaniu, którego dokonał kustosz krasnobrodzkiego sanktuarium ks. prałat Eugeniusz Derdziuk, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył jej J.E. ks. bp Marian Rojek – Pasterz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Wraz z Księdzem Biskupem sumę dożynkową koncelebrowali ks. Józef Bednarski – Diecezjalny Duszpasterz Rolników i ks. Eugeniusz Derdziuk – Proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie.

Starostowie dożynek, którymi byli Anna Skop i Jakub Kuliński przekazali na ręce Księdza Biskupa - Gospodarza Dożynek, piękny bochen chleba. Po homilii, którą wygłosił Pasterz Diecezji odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych. W tym celu, Ksiądz Biskup wraz księżmi sprawującymi eucharystię i starostami dożynek, udali się na korytarz klasztoru do ustawionych tam delegacji z wieńcami. Podczas ofiarowania Starostowie złożyli dary ołtarza, a w ślad za nimi uczyniły to pozostałe delegacje przekazując m.in. piękne bochny chleba, ciasta, owoce, miód, kwiaty. Kosz z darami przekazała też delegacja Polskiego Związku Łowieckiego – Zarząd Okręgowy w Zamościu, z Łowczym Okręgowym i Przewodniczącym Zarządu Okręgowego PZŁ Wojciechem Adamczykiem.

Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności dla Księdza Biskupa i księży, wszystkich wiernych uczestniczących w uroczystości, przybyłych delegacji z wieńcami oraz gości, a także sponsorów i współorganizatorów dożynek przekazali miejscowy proboszcz ks. prałat Eugeniusz Derdziuk i Duszpasterz Rolników Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Józef Bednarski.
Po Mszy św. ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wręczono nagrody.

Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród uczestnicy dożynek zostali poczęstowani chlebem, który został przekazany przez delegacje w ramach darów ołtarza. Chlebem dzielili starostowie dożynek i panie z zespołu „Wójtowianie”.

Oprawę muzyczną uroczystości dożynkowych zapewnili – Krasnobrodzka Orkiestra Dęta i zespół folklorystyczny „Wójtowianie”.

Choć wszystko było przygotowane, ze względu na pogodę, została odwołana część artystyczna - występy zespołów ludowych. Ograniczona była też ilość stoisk promocyjnych przygotowanych przez instytucje wspierające i działające na rzecz rolnictwa.

Na uczestników uroczystości dożynkowych czekała ciepła grochówka ugotowana przez kuchnię Zespołu Szkół w Krasnobrodzie z produktów przekazanych przez sponsorów oraz stoisko z różnymi smakołykami przygotowane przez KGW z Klocówki.

 

Starostowie dożynek

 

ANNA SKOP - starościna

Anna Skop wraz z mężem Adamem mieszka w Nabrożu, parafia Wniebowzięcia NMP w Nabrożu i prowadzi  wielopokoleniowe gospodarstwo. Mają dwie córki. Starsza córka jest mężatką, ukończyła  studia geodezyjne. Młodsza z córek  uczy się w technikum architektury krajobrazu. Przy pracach w gospodarstwie pomaga również babcia.  Powierzchnia gospodarstwa to 65 ha  gruntów własnych i 45 ha dzierżawy.

Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie roślinnej - fasola, pszenica, buraki oraz warzywnej - kalafior. W gospodarstwie posiadają hale magazynową o powierzchni 1300 m2. Jest w pełni zmodernizowane. Uprawa  kalafiora jest usprawniona przez nawadnianie oraz przyczepy  z taśmociągiem. Posiadają nowoczesny sprzęt do zbioru fasoli. Mają również własne sprzęty do zbioru pszenicy i buraków. Część upraw jest siana w systemie bez orkowym. Gospodarstwo posiada wszystkie potrzebne sprzęty potrzebne do pracy przy  uprawach

 

JAKUB KULIŃSKI - starosta

Jakub Kuliński mieszka w Hostynnym Kolonii, gmina Werbkowice, powiat hrubieszowski, parafia wp. św. Jana Chrzciciela. Wraz z żoną Katarzyną wychowują syna.

Jest absolwentem Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie – mgr inż. metalurgii i odlewnictwa.

Wspólnie z rodzicami oraz z młodszym bratem prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 70 ha użytków rolnych, ukierunkowanym na produkcję zbóż, fasoli oraz dyni bez łuskowej.

Dodatkowo wspólnie z bratem Pawłem prowadzą firmę Beanpol, zajmującą się skupem i przetwórstwem fasoli, świadcząc usługi dla okolicznych rolników. Fasola sprzedawana jest zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym (w krajach UE, Azji, Afryki). Beanpol prowadzi również sprzedaż maszyn do zbioru fasoli, sortowników optycznych oraz linii czyszczących. Pomysł na rozszerzenie profilu działalności rolniczej wziął się z dotychczasowego doświadczenia rodziców w uprawie fasoli oraz chęci wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Firma Beanpol posiada Certyfikat Głównego Partnera w sprzedaży sortowników optycznych, maszyn czyszczących, maszyn do zbioru fasoli w Polsce.

Firma zdobyła nagrodę „Perła Biznesu” w kategorii Małe Przedsiębiorstwo, w konkursie Kroniki Tygodnia w 2021 roku.

 

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2021

Oceny wieńców dokonała Komisja Konkursowa w składzie: Marzena Maziarczyk – doradca ds. rozwoju obszarów wiejski Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie (przewodnicząca) oraz członkowie: Halina Gontarz i Marzena Kuniec – nauczycielki Zespołu Szkół w Krasnobrodzie, która po obejrzeniu 31 wieńców ustaliła werdykt przyznając poszczególne miejsca w dwóch kategoriach wieńcom przygotowanym przez niżej wymienione miejscowości:

 

Kategoria I - Wieniec tradycyjny

Miejsce I – JAROSŁAWIEC - Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Jarosławcu

Miejsce II – LIPSKO POLESIE - Parafia Jana Chrzciciela w Lipsku

Miejsce III – ZAMOŚĆ - Parafia Katedralna w Zamościu

 

Kategoria II – Wieniec współczesny:

Miejsce I – GRODYSŁAWICE - Parafia NMP Królowej Świata w Grodysławicach

Miejsce II – DĄBROWA - Parafia Wniebowzięcia NMP w Dzierążni

Miejsce III – MALEWSZCZYZNA - Parafia Opatrzności Bożej w Bondyrzu

Laureat I miejsca konkursu w kategorii wieniec tradycyjny, w nagrodę będzie reprezentował Diecezję Zamojsko-Lubaczowską na Ogólnopolskich Dożynkach w Częstochowie w roku 2022.

Gmina Jarczów dziękowała za plony

Ponadto laureaci w obu kategoriach otrzymali następujące nagrody:

  1. Statuetki z postacią Świętego Józefa za I, II i III miejsce, które wręczył fundator - J.E. ks. bp. Marian Rojek – Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

  2. Vouchery na mąkę (do realizacji w sklepie przyzakładowym) ufundowane przez Zamojskie Zakłady Zbożowe, o wartościach: I miejsce – 300 zł, II miejsce – 200 zł, III miejsce – 100 zł, które w imieniu prezesa Zarządu ZZZ Dariusza Danilewicza wręczali Antoni Skura – Wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej i Mariusz Król – Przewodniczący Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Zamościu, Starosta Dożynek Diecezjalnych w 2019 roku.

  3. Vouchery na kwalifikowany materiał siewny ufundowane przez Małopolską Hodowlę Roślin Oddział Centrala Nasienna w Zamościu za: I miejsce – 300 kg, II miejsce – 200 kg, III miejsce – 100 kg, które wręczył Dyrektor ds. handlu Jarosław Kuchta.

  4. Dyplomy, które wręczył Diecezjalny Duszpasterz Rolników ks. Józef Bednarski.

 

Organizatorzy Diecezjalno-Gminnego Święta Plonów w Krasnobrodzie składają serdeczne podziękowania delegacjom z wieńcami, gościom przybyłym na uroczystości, sponsorom i wszystkim zaangażowanych w organizację tego wydarzenia.

Mariola Czapla

Zdjęcia (12)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe