Drukarki 3D i gogle VR w każdej szkole? Rząd rozdaje pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu

  • 20.09.2021, 08:09
  • News4Media
Drukarki 3D i gogle VR w każdej szkole? Rząd rozdaje pieniądze na zakup… fot. iStock
Miliard złotych jeszcze w tym roku trafi do samorządów na zakup nowoczesnego sprzętu do szkół podstawowych w całej Polsce. Minimalna kwota, jaka zostanie przeznaczona na jednego ucznia to 300 złotych.

Laboratoria przyszłości w polskich szkołach

„Laboratoria przyszłości” to nowy program rządu, a dokładniej Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który ma unowocześnić polską edukację. W ramach inicjatywy miliard złotych ma trafić do placówek oświatowych na zakup nowoczesnego sprzętu jeszcze w tym roku. Chodzi o takie urządzenia jak: drukarki 3D, kamery, gogle VR czy roboty. Takie narzędzia mają pomóc w rozwoju tzw. kompetencji przyszłości. Katalog sprzętu, który może trafić do szkół liczy w tej chwili 150 pozycji, ale nie jest zamknięty. Konsultacje w tej sprawie potrwają do 30 września. W tym czasie można zgłaszać jeszcze propozycje, o co powinna być rozszerzona ta lista.

Minimum 300 złotych na każdego ucznia

Rządowe dofinansowanie ma być dostosowane do wielkości szkoły.

„Laboratoria przyszłości trafią do wszystkich szkół, które będą tego chciały, a zatem również do tych szkół, które mają mniej niż 100 uczniów. Także te małe szkoły w niewielkich miejscowościach mają szansę, jeśli tylko się zgłoszą, otrzymać środki przynajmniej 30 tys. zł na utworzenie Laboratoriów ze sprzętem do tworzenia kompetencji przyszłości” – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  • 30 000 zł - szkoły do 100 uczniów,
  • 60 000 zł - szkoły od 101 do 200 uczniów,
  • 70 000 zł - szkoły od 201 do 234 uczniów,  
  • 300 złotych na ucznia - w przypadku szkół od 235 uczniów.

Wnioski od października

Sprzęt ma trafić do szkół do 1 września 2022 roku, by uczniowie mogli korzystać z niego od następnego roku szkolnego. Placówki, które chcą otrzymać wsparcie, będą zgłaszać się do swoich organów prowadzących, które następnie wystąpią do właściwego wojewody o przyznanie funduszy.  Zgodnie z planem resortu, wnioski przyjmowane będą od początku października do połowy listopada. Wsparcie finansowe przekazywane będzie w całości z góry, bez konieczności wniesienia wkładu własnego przez szkołę.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dobrobyt
dobrobyt 25.09.2021, 19:55
Gdzie składać wnioski o zakup drukarki 3d bo może bym coś na tym zarobił. Japierd kto wyrobi na to 300+ 500+ i coś jeszcze + jak całe to podwyższenie minimalnych zarobków odbiło sie gigantycznym wzrostem cen i podwyżkami dla jednostek siłowych za którymi rząd się zasłania. To co sie zmieniło ? Podnieście to do poziomu najniższej niemieckiej stawki to nasi biznesmeni usiądą jak chleb i wszystko zaczniemy importować z Niemiec, no i specjalistów bo teraz już zarabiają na europejskim poziome a jeszcze 150 za wizytę bez kas fiskalnych.Polecieliście o połowę to zróbcie to do końca bo teraz drożej w Polsce niż w Niemczech. 10 lat temu 250 euro tygodniowo płacili a chleb tańszy był niż teraz u nas

Pozostałe