Chwała bohaterom!

  • 18.09.2021, 09:35
  • Leszek Wójtowicz
Chwała bohaterom! Uroczystości rocznicowe zorganizowano 11 września na placu szkolnym w Brzezinach.
„W hołdzie bohaterom – cicha historia” – pod takim hasłem przebiegały uroczystości w Brzezinach (gm. Bełżec), upamiętniające 77. rocznicę obrony Brzezin przed UPA.

Podczas wojny w Brzezinach działał jeden z najlepiej zorganizowanych plutonów AK, którym dowodził por. Stefan Kobos ps. Wrzos. Wchodził on w skład kompanii „Narol” pod dowództwem por. Karola Kosteckiego ps. Kostek, najliczniejszej kompanii tzw. Rejonu V w obwodzie Tomaszów Lubelski. Rejon ten utworzył i objął nad nim dowództwo por. Marian Warda ps. Polakowski na początku 1942 r.

Dzięki charyzmie tych trzech dowódców podlegli im żołnierze byli w stanie ulżyć mieszkańcom podległych im terenów w znoszeniu trudów niemieckiej okupacji, a w chwili największej próby, czyli 22 maja 1944r., odeprzeć atak UPA, która zaatakowała Brzeziny i inne wioski. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy, a także całej ludności cywilnej wszystkie wsie udało się obronić, choć straty ludzkie i materialne były duże. Szczególnym bohaterstwem wykazał się pluton „Brzeziny”, który niemal bez wsparcia z zewnątrz zdołał obronić swój odcinek.

11 września na placu szkolnym w Brzezinach odbyły się uroczystości rocznicowe. Była polowa msza święta i odsłonięcie tablic informacyjnych „Ku pamięci por. Stefana Kobosa”. Uroczystość uświetniła kompania honorowa Wojska Polskiego 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W uroczystościach wziął udział Władysław Wolańczyk, ostatni żyjący żołnierz kompanii „Narol”, który otrzymał odznaczenie „Pro Patria”. Odznaczenia AK Okręg Zamość zostały wręczone przez posła Sławomira Zawiślaka: Edwardowi MikołowiczowiWiesławowi Kołodziejowi i wójtowi gm. Bełżec Andrzejowi Adamkowi.

Realizowany przez Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach projekt „W hołdzie bohaterom – cicha historia” został dofinansowany przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – uczestnicy uroczystości otrzymali nieodpłatnie publikację „Historia, o której się nie mówi” i mogli obejrzeć rzeźby bohaterów, które powstały podczas lipcowego pleneru.

Sobotnią uroczystości zwieńczył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Norberta „Smoły” Smolińskiego.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Przemyśl zanim przejdziesz  granice  umysłu
Przemyśl zanim przejdziesz granice umysłu 25.09.2021, 22:08
A jakich bohaterów masz ? Bo są z NSZ co dopuszczali się mordów jak w Wierzchowinach co TVP przypisywało chyba UPA. Każdy nasz As wywiadu w Niemczech w latach 30 się sprzedawał Abwerze. To kogo polecasz na bohatera? Naiwne dzieci co na śmierć propagandą wysłał rząd co uciekł ? Weź obojętnie jakie dziecko to możesz je wychować nawet na samobójce z alkajdy. I czy to jest bohaterstwo czy idiotyczna wiara w kogoś kto chce odzyskać pozycje i władze?

Pozostałe