Będą się bić pod Tomaszowem

  • 16.09.2021, 08:00
  • wd
Będą się bić pod Tomaszowem Fot. Agnieszka Jakubowska/Archiwum
Obchody rocznicowe Bitew pod Tomaszowem rozpoczną się już w czwartek i potrwają do niedzieli. Na ostatni dzień zaplanowano słynne na całą Polskę rekonstrukcje bitew.

Bezpłatne wejściówki na rekonstrukcję można odbierać w Tomaszowskim Domu Kultury. Powinni je wziąć tylko ci, którzy nie są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Każda wejściówka ma określony kolor i w dniu bitwy trzeba znaleźć sektor, który jest oznaczony tym samym kolorem co bilet. Wejściówek nie muszą mieć osoby zaszczepione, bo dla nich biletem wstępu jest paszport covidowy.

W programie obchodów 82. rocznicy Bitew pod Tomaszowem zaplanowano m.in.: w czwartek i piątek konferencje, spotkania z „żywą” historią, rajd pojazdów historycznych na trasie: Susiec – Paary – Maziły – Tomaszów Lubelski, 16 września o godz. 18 w TDK koncert zagra Norbert „Smoła” Smoliński. W piątek i sobotę (17-18.09) będzie można wziąć udział w „Przystanku historia” – zlokalizowanym na placu przy Muzeum Regionalnym ( ul. Wyspiańskiego 8).

W sobotę o godz. 11 rozpocznie się X Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939 r., ze stadionu OSiR „Tomasovia” wystartują uczestnicy XII Biegów Ulicznych. O godz. 15 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa rozpocznie się  msza św. w intencji poległych Obrońców Ojczyzny, a po niej część oficjalna (szczegóły na plakacie na naszej stronie internetowej w zakładce IMPREZY).

W niedzielę na łąkach stadniny koni „Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej o godz. 12 zacznie się rekonstrukcja walk w 1939 r. – 6 Dywizji Piechoty z Niemcami.

– Rekonstrukcja ma być oparta na taktyce działania wojsk z lat 30. ub. wieku. Będzie można zobaczyć, jak wtedy taktycznie wyglądało rozgrywanie bitew – podkreśla Jarosław Antoszewski, koordynator rekonstrukcji. Kto nie może dotrzeć na miejsce rekonstrukcji, będzie miał możliwość obejrzeć ją na kanale YouTube.

Dodatkowymi atrakcjami kilkudniowych wydarzeń mają być: obozowisko rekonstruktorów Wojska Polskiego na placu przy Dworku Dąbrowa w Dąbrowie Tomaszowskiej (w piątek i sobotę) oraz nowość – manewry grup rekonstrukcji historycznej (szkolenie z zakresu taktyki plutonu strzeleckiego).

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
asia
asia 17.09.2021, 19:42
teraz sie dowiaduje,ze trzeba pobrac wejsciowke to jakis zart,na stronie miasta nie ma o tym ani slowa
rekonstruktor
rekonstruktor 18.09.2021, 17:38
asia chcesz rekonstrukcje szarpaniny pod tomaszowem oglagać to zapraszam do baru
bohaterowie   z uchodzctwa  i brytyjskich barów
bohaterowie z uchodzctwa i brytyjskich barów 16.09.2021, 20:51
Będą *** pod Tomaszowem to OTK, czy tam grupy rekonstrukcyjne. Niech zrekonstruują ucieczkę Rządu polskiego i bezsensowny rozkaz - do sowietów nie strzelać.

Pozostałe