Zamość: Czas na zadumę - Festiwal Ulica Poetycka

  • 16.09.2021, 07:00
  • lew
Zamość: Czas na zadumę - Festiwal Ulica Poetycka To była już 14 Ulica Poetycka.
„Zatrzymane w kadrze fotografii i literatury” – to motyw 14 Festiwalu Ulica Poetycka, który w dniach 10-11 września odbył się w Zamościu. Były spotkania spotkania z gośćmi z dalszych i bliższych stron, wystawy, spektakl i odsłonięcie Znikomka, rzeźby inspirowanej twórczością Bolesława Leśmiana.

Festiwal w Zamojskim Domu Kultury rozpoczął się 10 września od spotkania poetów, prozaików, autorów książek o tematyce regionalnej. Opowieścią o dwóch szczególnie ważnych zdjęciach rozpoczął je Adam Gąsianowski, który specjalnie na festiwal przygotował wystawę starych fotografii. Swoją wystawę miał też zamojski artysta-plastyk Dariusz Łukasik, który na co dzień pracuje w ZDK. On również opowiadał o swojej twórczości.

O swojej najnowszej książki „Przewóz” mówił z kolei Andrzej Stasiuk (spotkanie z pisarzem prowadzili w ZDK Bożena Fornek i Leszek Wójtowicz). Akcja powieści dzieje się w czerwcu 1941 r. nad Bugiem – przed agresją Niemiec na Związek Radziecki. Miejsce akcji Stasiuk wybrał nieprzypadkowo. To rodzinne strony jego ojca i miejsce, w którym pisarz jako chłopiec spędzał u dziadków wakacje. To powieść o niejednoznaczności pamięci i historii.

Po Andrzeju Stasiuku Marcin Kydryński zabrał uczestników festiwalu w podróż do Afryki, opowiadając o swojej książce „Gdzieś pomiędzy Bielą a Dalą” (spotkanie prowadzili Agnieszka i Piotr Pielowie).

11 września odsłonięty został Znikomek, czyli piąta już rzeźba z cyklu postaci inspirowanych twórczością Bolesława Leśmiana. Jej autorem jest Bartłomiej Sęczawa, a fundatorką Stanisława Igras, zaś o samym wierszu „Znikomek” opowiedział Piotr Linek.

Był też spektakl według tekstów Leśmiana „Zapomnienie” w wykonaniu Dominiki Ostałowskiej i Igora Przebindowskiego, a także spotkanie online z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.

Organizatorem festiwalu był ZDK.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe