Zamość: Rusza Festiwal "Dwa Teatry"

  • 17.09.2021, 06:07
  • par
Zamość: Rusza Festiwal "Dwa Teatry"
Dzisiaj w Zamościu rozpocznie się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W programie m.in.: konkurs słuchowisk radiowych dla dorosłych oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży, a także spotkania z twórcami, wystawy i koncerty.

„Dwa Teatry” to Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Po raz pierwszy odbył się w 2001 r. w Sopocie. Ale w ubiegłym roku wydarzenie to zostało odwołane z powodu pandemii. W tym roku to Zamość gości najważniejszy w kraju przegląd telewizyjnych i radiowych spektakli oraz słuchowisk. 3 sierpnia porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele organizatorów poprzednich dziewiętnastu edycji: Jacek Kurski, prezes zarządu Telewizji Polskiej S.A., Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP S.A., Agnieszka Kamińska, prezes zarządu Polskiego Radia S.A., oraz prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Zgodnie z tym porozumieniem Zamość będzie współorganizatorem festiwalu do 2023 r.

 

Dla dorosłych i dla dzieci

Tegoroczna 20. edycja festiwalu rozpocznie się 17 września i potrwa do 20 września. W konkursach zostaną zaprezentowane utwory, których premierowa emisja odbyła się w 2019 i 2020 r. W konkursie wzięły udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce i czterech programów ogólnopolskich Polskiego Radia, a także Teatru Polskiego Radia. W kategorii twórczości radiowej odbędą się konkursy słuchowisk dla dorosłych oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Są to głównie produkcje Polskiego Radia. Radio publiczne będzie relacjonować wydarzenia Festiwalu "Dwa Teatry" na swoich antenach, stronie internetowej www.polskieradio.pl, a także w swoich mediach społecznościowych. Podczas festiwalu zostaną wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych. Ponadto w tym roku Wielkimi Nagrodami festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostaną: Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik.

Festiwal Dwa Teatry Zamość 2021 - PEŁNY PROGRAM

Do konkursu spektakli Teatru Telewizji zgłoszono ponad 20 spektakli. Prezentacje rozpoczną się 17 września o godz. 9 spektaklem "Zakładnicy" w reż. Jacka Sołtysiaka, a zakończą przedstawieniem na podstawie prozy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego pt. "Inny świat" w reż. Igora Gorzkowskiego. Prezentacje konkursowe spektakli będzie można obejrzeć w Ratuszu Miejskim w sali Consulatus, natomiast w sali Ślubów zostaną zaprezentowane słuchowiska radiowe zgłoszone do konkursu "Dwa Teatry Dzieciom". Z kolei w Jazz Club "Kosz" przy ul. Szczebrzeskiej będą prezentowane teatry radiowe i słuchowiska dla dorosłych. Do tego konkursu zgłoszono ich prawie 50. Prezentacje rozpoczną się 17 września, o godz. 9, audycją "Ludzkie sprawy" w reż. Grażyny Lutosławskiej, a zakończą 20 września, o godz. 16.45 słuchowiskiem "Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem".

 

Coś dla oka i dla ucha

Festiwalowym konkursom będą towarzyszyły spotkania, wystawy i koncerty. Na Rynku Wielkim będzie można obejrzeć wystawę prezentującą dotychczasowych laureatów Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry". Natomiast w auli Państwowej Szkoły Muzycznej będzie można posłuchać słuchowisk radiowych według jednoaktówek Ireneusza Iredyńskiego, a także słuchowisk, w których wystąpili laureaci tegorocznej Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry". Na scenie ustawionej na Rynku Wodnym wystąpią (w sobotę 18 września) Natalia Sikora z akompaniującym jej na gitarze Pawłem Stankiewiczem, a w niedzielę, 19 września zagra na tej scenie Trio Marcina Wasilewskiego. Wstęp na pokazy, przesłuchania konkursowe i imprezy towarzyszące jest wolny. Szczegółowy program tegorocznego festiwalu jest dostępny na naszej stronie internetowej w zakładce ZAMOŚĆ.

par

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe