Będą czternastki dla emerytów

  • 18.09.2021, 07:00
  • lew
Będą czternastki dla emerytów Fot. pixabay.com
Emeryci i renciści pytają, co mają zrobić, żeby otrzymać w listopadzie tzw. czternastkę. ZUS odpowiada, że nic nie muszą robić. Wypłata odbędzie się z automatu – bez wniosku.

Czternastka trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami listopadowych emerytur i rent – w jednym przelewie lub przekazie pocztowym będzie suma obu świadczeń. Otrzymają ją osoby, które na 31 października br. roku będą miały prawo do wypłaty jednego ze świadczeń długoterminowych z ZUS, m.in. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy tzw. świadczenia Mama4+.

Szacuje się, że świadczenie otrzyma w listopadzie 9,1 mln osób (z ZUS i pozostałych instytucji wypłacających emerytury i renty). W pełnej wysokości czternastka będzie przysługiwać 7,9 mln świadczeniobiorców.

Czternastka co do zasady wyniesie 1250,88 zł brutto.

– Pełną kwotę dostaną osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto – informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w woj. lubelskim. – Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Na przykład, jeśli emerytura wynosi 3 000 zł, to czternastka będzie pomniejszona o 100 zł, czyli wyniesie 1150,88 zł brutto. Czternastki nie dostaną osoby, które na koniec października będą mieć zawieszoną wypłatę podstawowego świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków).

Z czternastki na ogólnych zasadach potrąca się zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Nie podlega za to egzekucjom, więc nie będzie mógł jej zająć komornik.

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe