Lubycza Królewska: O jedno sołectwo więcej

  • 14.09.2021, 08:00
  • Maria Dec-Kiełb
Lubycza Królewska: O jedno sołectwo więcej W gminie Lubycza Królewska są 23 sołectwa. Wkrótce będzie o jedno więcej.
Zamiast jednego będą dwa. Sołectwo Ruda Żurawiecka się podzieli. Powstanie, a raczej zostanie reaktywowane sołectwo - Ruda Żurawiecka Osada. Przeprowadzono już konsultacje społeczne, były spotkania i rozmowy. Zmiany musi tylko jeszcze zatwierdzić Rada Miejska.

W gminie Lubycza Królewska są 23 sołectwa. W sołectwie Ruda Żurawiecka mieszka 214 osób.

 – To nie jest sołectwo większe od innych. Wszystkie mamy mniej więcej takie – tłumaczy Anna Bzowska z UM w Lubyczy Królewskiej.

 – Kiedyś istniało sołectwo Ruda Żurawiecka-Osada. To poprzedni burmistrz je zlikwidował i włączył do Rudy Żurawieckiej. Proporcjonalnie w Rudzie mieszka więcej osób, a to wpływa na decyzje odnośnie wykorzystania funduszu sołeckiego. Dlatego mieszkańcy Osady uznali, że warto powrócić do dawnego podziału i zyskać tym samym większą możliwość działania. Zrobić coś więcej dla siebie – opowiada Marek Łuszczyński, burmistrz Lubyczy Królewskiej.

Burmistrz podkreśla, że był pod wrażeniem, ile osób uczestniczyło w zebraniu wiejskim dotyczącym podziału sołectwa.

 – Tam mieszka niewiele ponad 100 osób, a na zebranie przyszło chyba ponad 40. To naprawdę dużo. Bardzo cenię ludzi, którzy chcą działać, pracować dla dobra społeczności. A oni chcą. To ważne i bardzo budujące. Popieram ich wniosek – podkreśla burmistrz.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Maria Dec-Kiełb

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dyrektor
Dyrektor Dzisiaj, 01:01
Wygląd to tak jakby królewna budziła się po wieloletnim śnie. Nie rozumiem tylko (100 mieszkańców) braku chętnej osoby na stanowisko Sołtysa. A może lepiej nic nie robić, leżeć, pachnieć i narzekać jaki to obcy Sołtys nie kompetentny. Czasy poprzedniego ustroju się skończyły, nie ma nic za darmo. Do roboty!!!!!!!!!
gosc
gosc 14.09.2021, 20:36
Po pierwsze solectwo Ruda Osada zostalo zlikwidowane dlatego,ze nie bylo osoby chetnej na stanowisko soltysa.Niestety obecny soltys z Rudy Zurawieckiej jak i radny maja daleko w nosie Osade nie robiac nic a pieniadze soleckie sa wydawane nie wiadomo na co.Dlatego mieszkancy chca przywrocenia solectwa,a burmistrza trzymamy za slowo i bedziemy walczyc o swoje a do zrobienia jest wiele rzeczy.

Pozostałe