Tomaszów Lubelski: Konfesjonał – pokutna grota

  • 16.09.2021, 06:03
  • Maria Dec-Kiełb
Tomaszów Lubelski: Konfesjonał – pokutna grota Po zakończeniu prac konfesjonał i obrazy powrócą do kościoła.
Trwają prace konserwatorsko-restauratorskie w kościele pw. Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim. W tym roku obejmują m.in. elementy zabytkowego wyposażenia: XVIII-wieczny konfesjonał i dwa obrazy z dawnego kościoła trynitarzy.

Na frontowych drzwiach drewnianego, XVIII-wiecznego konfesjonału namalowana jest postać św. Marii Magdaleny. Jak opisuje lubelski wojewódzki konserwator zabytków, odkryta na elementach konfesjonału polichromia ukazująca kamienie, sugeruje, że cały konfesjonał miał być przedstawieniem symbolicznej groty, w której pokutuje św. Magdalena. Świętą można rozpoznać też po atrybucie, jakim jest czaszka.

Kolejna, namalowana na ścianie (na tzw. zaplecku) konfesjonału postać to św. Grzegorz, doktor kościoła, który podzielał naukę o czyśćcu. Atrybutami św. Grzegorza są: otwarta księga i gołębica.

Dwa obrazy trynitarskie przedstawiają ustanowienie zakonu oo. Trynitarzy oraz cud wskrzeszenia zmarłego przez jednego z braci trynitarzy. Legenda głosi, że to św. Feliks de Valois – drugi z założycieli zakonu trynitarzy, wskrzesił zmarłego młodzieńca.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Maria Dec-Kiełb

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe