Stan wyjątkowy. Terotorialsi szkolą urzędników

  • 13.09.2021, 06:03
  • kpt. Damian Stanula, rzecznik 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Stan wyjątkowy. Terotorialsi szkolą urzędników Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej
Żołnierze z Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT przeprowadzili pierwsze szkolenie z cyberbezpieczeństwa w ramach operacji „Silne wsparcie”.

W ramach prowadzonej od tygodnia operacji „Silne wsparcie”, Mobilne Zespoły Oceny Wsparcia 2 Lubelskiej Brygady OT spotykają się z samorządowcami i lokalnymi liderami na terenach objętych stanem wyjątkowym. Monitorują sytuację i oceniają zakres ewentualnego wsparcia. Celem operacji „Silne Wsparcie” jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnej na terenach przygranicznych na kryzys o charakterze hybrydowym.

Szczególnie zagrożone na odziaływanie hybrydowe mogą być systemy teleinformatyczne polskiej administracji, a zwłaszcza systemy gminne i powiatowe w strefie objętej stanem wyjątkowym. Wychodząc naprzeciw tym zagrożeniom, Wojska Obrony Terytorialnej zaoferowały samorządowcom szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Grupę żołnierzy – specjalistów z wieloletnim doświadczeniem do tych działań wydzielił Zespół Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa WOT.

Pierwsze tego typu szkolenie, na wniosek samorządowców odbyło się 9 września br. w jednym z urzędów gminy na terenie objętym stanem wyjątkowym w województwie lubelskim. Żołnierze Cyberkomponentu DWOT przeprowadzili szkolenie z zakresu aktualnych zagrożeń
w cyberprzestrzeni, w tym mediów społecznościowych, bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych oraz sposobów oceny wiarygodności informacji publikowanych w mediach elektronicznych i na portalach informacyjnych. Spotkanie podsumowano rekomendacjami
i wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Oprócz wykładów, przeprowadzono również warsztaty dla informatyków pracujących dla lokalnego samorządu obejmujące monitoring i doradztwo w zakresie zabezpieczenia systemów teleinformatycznych na włamania. W szkoleniu wzięli udział urzędnicy, kierownicy podległych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół, a także pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy oraz Gminnego Centrum Kultury.

Ze strony Zespołu Działań Cyberprzestrzennych DWOT oraz 2 Lubelskiej Brygady OT dziękujemy za zaangażowanie, gościnność oraz współpracę podczas szkolenia.

Szkolenie z cyberbezpieczeństwa będą sukcesywnie przeprowadzane w kolejnych gminach. Zespół Działań Cyberprzestrzennych DWOT tworzą wysokiej klasy specjaliści z kilku
i kilkunastoletnim doświadczeniem, na co dzień pracujący w krajowych i międzynarodowych firmach sektora IT.

Samorządy na terenach objętych stanem wyjątkowym w województwie lubelskim, które są zainteresowane szkoleniami z cyberbezpieczeństwa, mogą zgłaszać zapotrzebowanie bezpośrednio do Mobilnych Zespołów Oceny Wsparcia 2 LBOT lub za pomocą strony internetowej „Pomoc WOT” (https://pomocwot.ron.mil.pl/).

kpt. Damian Stanula, rzecznik 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
piepszona  dywersja
piepszona dywersja 27.09.2021, 21:51
Ta terytorials po podstawówce czy ZSZ kogoś szkoli. Ciekawe ze niektórzy z nich jak był pobór do ZSW byli nie pełnosprawni do służby a teraz jak płacą to się nadają, hahahah Paranoja ebana a jak konflikt wybuchnie i tak dowództwo spiedoli na zachód z rządem jak to kiedyś było i zostawią biedaków samych sobie. Bedą tworzyli siły zaporowe ich odwrotu hahahaha

Pozostałe