Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 23:46
Reklama

Turobin: Pamięci ofiar komunistów

Mieszkańcy gminy Turobin uczcili 5 września pamięć 12 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych przez komunistów w 1945 r. w Czernięcinie Poduchownym. Była msza święta, odsłonięcie pomnika oraz rekonstrukcja tragicznych wydarzeń sprzed 76 lat.
Turobin: Pamięci ofiar komunistów
Pomnik odsłonięto 5 września.

Autor: Leszek Wójtowicz

Celem obławy, do której doszło 19 kwietnia 1945 r. w Czernięcinie Poduchownym i okolicznych miejscowościach, było rozbicie operujących w rejonie Turobina oddziałów partyzanckich. Żołnierze NKWD wraz z plutonem operacyjnym Milicji Obywatelskiej z Krasnegostawu wkroczyli na ten teren od strony Zamościa, zabijając 12 mieszkańców Czernięcina Poduchownego, Żurawi, Gaju Czernięcińskiego, Wólki Czernięcińskiej i Turobina (11 zostało zastrzelonych na miejscu, a jeden został zabity przy próbie ucieczki z Turobina). Większość z nich była związana z podziemiem niepodległościowym. Najmłodsza ofiara miała 17 lat. To był Józef Derkacz. – Dodatkowo zatrzymano około 50 osób, które trafiły najpierw do Turobina, a następnie do Żółkiewki – informuje Marcin Krzysztofik, dyrektor IPN w Lublinie. – Część została zwolniona, reszta trafiła do Krasnegostawu (tam mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a gmina Turobin leżała wówczas w powiecie krasnostawskim – przyp. red.) i dopiero po roku czy dwóch latach odzyskała wolność.

Informacje o zbrodni i aresztowaniach spisał jeden z zatrzymanych. To był kierownik miejscowej szkoły. Do jego zapisków dotarł sędzia Zbigniew Łupina, prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju, który razem z dyrektorką SP w Czernięcinie Poduchownym Małgorzatą Sikorą i proboszczem miejscowej parafii ks. Bolesławem Stępnikiem byli głównymi orędownikami upamiętnienia ofiar komunistycznego terroru.

W niedzielę (5 września) z inicjatywy władz samorządowych i lokalnej społeczności na cmentarzu parafialnym w Czernięcinie Poduchownym odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom obławy. 

Przeczytaj cały artykuł w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PRAWNIKTreść komentarza: UKARAĆ I ODWOŁAC WÓJTA W REFERENDUM NATYCHMIASTData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:04Źródło komentarza: Przed domem wójta wylali gnojowicę i podpalili oponyAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentem
Reklama
Reklama