Gdula pokatulała się pod giry chudoby, czyli jak to powiedzieć gwarą księżpolską

  • 03.09.2021, 09:30
  • wd
Gdula pokatulała się pod giry chudoby, czyli jak to powiedzieć gwarą księżpolską GOK Księżpol
Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu podsumował konkurs na słowniczek dawnej gwary. Laureatami zostali Aniela i Beata Sarzyńska, Joanna Guzek, Szymon Padiasek. Uczestnicy mieli za zadanie zebrać jak najwięcej słów z miejscowej gwary.

Konkurs realizowało Stowarzyszenie Aktywnych Mieszkańców Gminy Księżpol, przy współudziale Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu w ramach projektu pn. „Folko-księzpolsko”. Polegał on na zebraniu, opracowaniu i wydaniu w formie przewodnika informacji na temat folkloru gminy Księżpol. Mieszkańcom miał przybliżyć wartości związane z poznawaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu. 

- Najstarsi mieszkańcy księżpolskich wsi pamiętaj jeszcze, jak się dawniej mówiło, śpiewało, jadło czy się ubierało. Wiedza ta może być cennym materiałem do dalszych badań i opracowań oraz przyczynkiem do rozwoju zainteresowań folklorem u dzieci i młodzieży. Jednocześnie jest to ostatni moment, aby te informacje zebrać „od źródła” i zachować dla następnych pokoleń - uważają inicjatorzy projektu.

W słowniczku znalazły się m.in. takie wyrazy: 

bałuchy – oczy

bolecha – choroba

chudoba – krowy, bydło

dryblas – wysoki chłopiec

dziwczocha – dziewczyna, córka

fafrać – cicho rozmawiać

gdula – duży owoc gruszy

gira – noga

graba – ręka

katulać – toczyć się

machałajka – zimowa czapka

pamra – mgła

rajwach – szum, zamieszanie

śrajbować – pisać.

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe