Rząd ma projekt ustawy segregującej Polaków ze względu na COVID

  • 31.08.2021, 14:35
  • News4Media
Rząd ma projekt ustawy segregującej Polaków ze względu na COVID iStock
Jesień nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce. Pojawiają się różne scenariusze dotyczące ewentualnych obostrzeń. Okazuje się, że jeden z nich, który dotyczy m.in. kultury i rozrywki, może podzielić Polaków.

Sposób na lockdown

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt ustawy, który może namieszać w życiu kulturalnym i rozrywkowym Polaków. W założeniu zapis ten ma uchronić przedsiębiorców przed całkowitym zamknięciem swoich firm, jak to miało miejsce podczas poprzednich lockdownów. Wówczas placówki zostały narażone na ogromne straty finansowe, z których nie wszystkim biznesmenom do dziś udało się podnieść.

Tylko ozdrowieńcy i zaszczepieni

W założeniach projektu można wyczytać, że od obostrzeń mogliby być zwolnieni przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wykonywanie działalności na rzecz osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, klientów z potwierdzonym pozytywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2 i ozdrowieńców. Wprowadzenie tego typu zmian oznaczałoby krok do segregacji sanitarnej Polaków. Plany związane są m.in. z funkcjonowaniem restauracji, kin, kawiarni i innych lokali usługowych.

Pracodawca też sprawdzi status

W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.”- czytamy w opisie prac legislacyjnych rządu.

Oznacza to, że planowane zmiany mają objąć również zasady przydzielania pracy oraz zatrudniania pracowników. Wedle przepisów, które mogą wkrótce wejść w życie, przedsiębiorcy uzyskają informację o tym, czy podlegli im pracownicy poddali się szczepieniu lub uzyskali status „ozdrowieńca”. Jeśli nie, będą mogli oddelegować ich do pełnienia innych zajęć, niż wynikające z umowy, nawet jeśli należałoby się za nie niższe wynagrodzenie. Paszport covidowy mógłby być również podstawą do decyzji o nawiązaniu stosunku pracy w z potencjalnym kandydatem. Dodatkowo pracodawcom nadana zostanie moc odesłania zatrudnionego na bezpłatny urlop.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
totalnie
totalnie 01.09.2021, 11:08
głupi tytuł. godny tylko Boryska

Pozostałe