Zamość: Już po festiwalu „Spotkania z historią” (LISTA LAUREATÓW)

  • 22.08.2021, 18:00
  • Materiał nadesłany
Zamość: Już po festiwalu „Spotkania z historią” (LISTA LAUREATÓW) Fot. CKF Stylowy Zamość Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali finałowej 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego - 21 sierpnia 2021 na Rynku Wielkim w Zamościu. Wydarzenie uświetnił koncert Józefa Skrzeka.
W sobotę, 21 sierpnia, wieczorną galą na Rynku Wielkim i koncertem Józefa Skrzeka zakończył się w Zamościu 9. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”.

Najlepszym filmem dokumentalnym o tematyce historycznej został obraz Rafała Brylla „Opowieść o Miłości”. W kategorii reportaż filmowy pierwszą nagrodę otrzymała produkcja Moniki Mazanek-Wilczyńskiej „Służyliśmy u Amerykanów”. Nagrody przyznało jury w składzie: Paweł Woldan, Stanisław Królak, Zbigniew Żmigrodzki, Zdzisław Cozac.

Nagrodę specjalną 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego otrzymał Sławomir Koehler za film „Jak istnieje świat… rzecz o Romanie W. Ingardenie” za podjęcie trudnego tematu przedstawienia postaci wielkiego polskiego filozofa Romana Ingardena i znalezienie adekwatnych środków artystycznego wyrazu. W kategorii film animowany nagroda główna nie została przyznana. Wyróżnienie otrzymała animacja Krzysztofa Czeczota zatytułowana „Hetman” za oryginalne przedstawienie postaci Stanisława Żółkiewskiego.

W tegorocznej edycji festiwalu, konkurs został rozszerzony o dwie kategorie: najlepsze zdjęcia oraz najlepszy montaż. Nagrodę w kategorii najlepsze zdjęcia otrzymał Witold Kornaś za zdjęcia do filmu „Draugen”  Dagmary Drzazgi. W kategorii najlepszy montaż jury przyznało dwa wyróżnienia: dla Mariusza Marszołka za montaż do filmu „Śląscy bohaterowie” w reżyserii Kamila Niesłonego oraz Aleksandrze Wróbel za film „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” autorstwa Małgorzaty Bramy.

Decyzją organizatorów Grand Prix za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Robert Kaczmarek - reżyser, scenarzysta, producent filmowy, twórca filmów dokumentalnych.

Festiwalowa publiczność za najlepszy film 9. „Spotkań z historią” uznała dokument Małgorzaty Walczak i Marka Tomasza Pawłowskiego "Antoni Kocjan. Człowiek, który zatrzymał rakiety V ".

Jury przyznało następujące  wyróżnienia w kategorii film dokumentalny:
„Żołnierze niechciani”, reż. J. P. Latałło
„Antoni Kocjan. Człowiek, który zatrzymał rakiety V”, reż. M. Walczak, M. T. Pawłowski
„Śląscy bohaterowie”, reż. K. Niesłony
„Wieś Sprawiedliwych. Świadkowie”, reż. A. Dudziński
„Kryptonim BOA”, reż. M. Maślanka, A. Pater

Organizatorami 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”

Materiał nadesłany

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe