170 ofiar. Policja ostrzega przed takimi oszustami

  • 18.08.2021, 15:00
  • News4Media
170 ofiar. Policja ostrzega przed takimi oszustami policja
170 zawiadomień o przestępstwie, straty szacowane na przynajmniej 495 tysięcy złotych. To bilans grupy oszustów, którą właśnie zatrzymała policja. Mundurowi uczulają, żeby zachować czujność.

Sprawę rozpracowali funkcjonariusze Wydziału Operacyjnego Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. To oni zatrzymali trzech obywateli Gruzji, którzy dokonywali oszustw, przekonując, że reprezentują firmę energetyczną.

Jak wynika z ustaleń, podejrzewani od czerwca do chwili zatrzymania, podszywając się pod jednego z dużych dostawców energii elektrycznej, wysłali ponad 350 tys. wiadomości sms, wykorzystując do tego ponad 1900 kart sim. Wiadomości sms zawierały informację o konieczności dopłaty do rachunku za energię elektryczną oraz link do płatności przekierowujący na fałszywą stronę banku.” – podaje policja i uzupełnia, że właśnie w ten sposób oszuści wyłudzali dane umożliwiające logowania do systemów bankowości elektronicznej.

Do tej pory mundurowi odebrali 170 zawiadomień o przestępstwie złożonych na terenie całej Polski. Wstępny bilans wskazuje, że Gruzini oszukali ludzi na nie mniej niż 495 tys. złotych. „Funkcjonariusze zabezpieczyli również urządzenia i karty SIM wykorzystywane w przestępczym procederze.” – wyjaśnia policja i dodaje, że cały ten materiał dowodowy został już przekazany do Komendy Rejonowej Policji Warszawa Mokotów. Zatrzymanym już przedstawiono zarzuty, a sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu.

Policja ostrzega, aby zachowywać szczególną ostrożność, sprawdzać tego typu wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikać w aktywne linki w nich zawarte. Linki takie mogą bowiem przekierowywać na fałszywą stronę banku, co niejednokrotnie może skończyć się utratą oszczędności.” – apelują mundurowi.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
CHOMICKA mOnica
CHOMICKA mOnica 18.08.2021, 16:32
Nasi lokali oszuści mają się dobrze ,układ i rodzinka daje bez karność .Po co nam obcy złodziej oszust ja swój ma wolność i pieniądze .

Pozostałe