Trzech fałszywych wnuczków zza Buga. Naciągnęli ludzi na 90 tys. zł

  • 13.08.2021, 15:04
  • ak
Trzech fałszywych wnuczków zza Buga. Naciągnęli ludzi na 90 tys. zł Fot. KMP Zamość Mężczyźni zostali zatrzymani i doprowadzeni do prokuratury. Każdemu z nich grozi do 8 lat więzienia
Mają 22, 29 i 31 lat. Najpewniej są czyimiś wnukami, ale nie osób, które okradli. Policjanci namierzyli trzech mężczyzn, którzy dopuścili się oszustw na szkodę mieszkanek Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego i Janowa Lubelskiego. Do zatrzymań obywateli Ukrainy doszło w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim.

Oszuści naciągający ludzi metodą "na wnuczka" byli poszukiwani od dłuższego czasu, a wpadli na początku tego tygodnia. Namierzyła ich grupa śledcza z komendy wojewódzkiej policji w Lublinie i funkcjonariusze z Zamościa.

Czytaj także: Starsze panie dały się nabrać oszustom

Z ustaleń wynika, że najmłodszy i najstarszy z cudzoziemców pod koniec lipca brali udział w oszustwach na szkodę dwóch mieszkanek Zamościa. Obie panie były przekonane, że pomagają krewnym i straciły łącznie ponad 50 tysięcy złotych. Ci sami dwaj wspólnie z 29-latkiem brali udział również w oszustwach i próbach oszustw na trenie innych miast.

– Na początku sierpnia w Tomaszowie Lubelskiem uczestniczyli w przestępstwie wyłudzenia od mieszkanki miasta 14 tysięcy złotych, a od seniorki z Janowa Lubelskiego – 24 000 złotych. Podejrzewani są także o udział w oszustwie na terenie Koszalina, tam kobieta straciła 17 tysięcy – wylicza Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.  Dodaje, że udział Ukraińców w oszustwach polegał głównie na odbieraniu pieniędzy od pokrzywdzonych lub też przewożeniu paczek z gotówką w umówione miejsce.

Możliwe jest, że cudzoziemcy przyjęli jeszcze inne podobne zlecenia. To wyjaśni trwające śledztwo w tej sprawie.

Czytaj także: Myślała, że pomaga policji. Straciła duże pieniądze

W czwartek, 12 sierpnia wszyscy trzej zostali doprowadzeni do prokuratury. Każdy usłyszał kilka zarzutów dokonania i usiłowania oszustw. Dodatkowo 22-latek odpowie za posiadanie środków odurzających, które miał przy sobie podczas zatrzymania.

– 31-latek został tymczasowo aresztowany. Środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru, zakazu opuszczania kraju i zatrzymania paszportu sąd zastosował również wobec 29-latka. Natomiast 22-latek decyzją prokuratora będzie dozorowany przez policję – podsumowuje Krukowska-Bubiło. Dodaje, że za udział w oszustwie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe