U pacjenta na talerzu

  • 10.08.2021, 06:00
  • Anna Szewc
U pacjenta na talerzu Fot. Sylwia Oddział położniczy Zamość. Śniadanko maj 2021.
Jedni bardzo narzekają i dojadają, inni potrafią nawet pochwalić, a NFZ postanowił promować żywienie w szpitalach.

Jest synonimem oszczędności i braku smaku. Jak wygląda jedzenie w szpitalach? A jak powinno? Czego pacjentom brakuje najbardziej? Postanowiliśmy to sprawdzić.

– Średni koszt surowców użytych do sporządzenia posiłków, tzw. wsad do kotła w miesiącu maju 2021 r. wyniósł 5,93 zł. Z kolei w miesiącach zimowych jest on wyższy z uwagi na wyższe ceny surowców, szczególnie warzyw i owoców – to odpowiedź, jaką uzyskaliśmy od Alicji Jarosińskiej, dyrektor SP ZOZ w Hrubieszowie.

Drożej jest w zamojskim szpitalu "papieskim", gdzie "wkład do kotła" to średnio 7,49 zł, ale już łączny dzienny koszt wyżywienia jednej osoby sięga nieco ponad 28 zł. 

W hrubieszowskiej placówce nad przygotowaniem jadłospisu dla pacjentów pracuje dwóch dietetyków.  Na każdy dzień dla osób hospitalizowanych opracowują 3-5 posiłków spośród 19 diet. Przeciętnie wydawanych jest ok. 600 dań dziennie. Przygotowuje je szpitalna kuchnia.

W szpitalu im. Papieża Jana Pawła II dietetyków jest czterech. Nie tylko opracowują codziennie jadłospisy, ale również zalecenia dla pacjentów po opuszczeniu placówki. 

– U chorych niewymagających żywienia dietetycznego stosujemy dietę podstawową. Pacjentom wymagającym diety leczniczej, lekarz prowadzący zleca diety specjalistyczne, uzależnione od stanu zdrowia i charakteru zabiegów medycznych. Dodatkowo, nasz szpital jako jeden z nielicznych w Polsce bierze udział w pilotażowym programie „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy”, którego celem jest zapewnienie kobietom w ciąży i w okresie poporodowym odpowiedniego modelu żywienia oraz propagowanie zasad zdrowego żywienia – podkreśla dyrekcja hrubieszowskiego szpitala.

– Pracownicy działu żywienia codziennie przygotowują posiłki dla pacjentów z podziałem na dietę lekkostrawną oraz dietę ogólną, która ogólna składa się z dwóch zestawów (pacjenci mogą wybrać zestaw). Dodatkowo każdego dnia przygotowywane są diety specjalistyczne, np.: dieta cukrzycowa, bezsolna, bezglutenowa, wysokobiałkowa, płynna, niskofosforanowa. Łącznie dostępnych jest 37 różnych diet. Dla pacjenta, który wymaga stosowania diety indywidualnej, ustala się odpowiednie menu– zapewnia Małgorzata Popławska, dyrektor szpitala "papieskiego", który dziennie ponad 1000 trzydaniowych posiłków.

Więcej szczegółów oraz liczne opinie pacjentów, a także zdjęcia szpitalnych posiłków w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. W załącznikach poniżej przykładowe, tygodniowe jadłospisy ze szpitala w Hrubieszowie i Zamościu.

Anna Szewc

Zdjęcia (1)

Kolacja szpital w Monachium. Fot. Tomasz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mąż pacjentki
mąż pacjentki 15.08.2021, 11:27
W Hrubieszowskim Szpitalu jedzenie dla kobiet w ciąży - rewelacja. Porcje duże i smaczne. Żona bardzo pozytywnie zaskoczona. Polecamy serdecznie.
Pacjent
Pacjent 13.08.2021, 21:12
W większości szpitali lubelskich planują operacje na 2 dni przed jej przeprowadzeniem i trzymają człowieka na ścisłej diecie. Maltretowanie ludzi głodem, bo nie każdy jest grubasem i nie kazdy popuści im na stole czy gazy odda.No i nie każdy ma operacje nwm jelita. Ale to realny zysk dla szpitala i to nie dla konserwatora czy salowej ale dla władz. Tak jak to stwierdził jeden z Ordynatorów oddz On by swojej matki na tym oddziale nie położył hahaha
Aga
Aga 15.08.2021, 12:27
Ciekawe, czy chciałbyś operować pacjenta, który ma pełne jelita.
Krzysiek
Krzysiek 12.08.2021, 17:02
Sądzę że zatrudnieni żywieniowcy w szpitalu potrafią opracowywC Menu dla osób przebywających w szpitalu żeby nieserwowac im tego pas,testu z salcesonu białego lub czarnego ale pełno wartościowe Krzysiek
Propaganda
Propaganda 13.08.2021, 21:17
Człowieku służyłem za prawie free w ZSW i mieliśmy mniejszą stawke żywieniową niż więżniowie. To o czym ty piszesz jak kasa sie liczy dla nwm dyrekcji generałów. Sprawdz sobie stawki żywieniowe z początków 2000 i dodaj jeszcze to co wynosili przez brame zaopatrzeniowcy i szefowie kompani co zaopatrywali kuchnie, no i ich żony co pracowały na kuchni hahaha Tam nawet cukru nie widzialś a wyliczali kkal na osobe ze olimpijczyk by niedojadał hahahah
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 11.08.2021, 19:57
A co ma być na położniczym ? Kilogram białego salcesonu żeby Cię do reszty rozerwało ? ??
Krzysiek
Krzysiek 10.08.2021, 19:53
Prawidłowy posiłek jest częścią leczenia nieprawidłowy posiłek utrudnia prawidłowemu leczeniu i doprowadza do osłabienia Krzysiek
 BARBARA
BARBARA 10.08.2021, 16:13
Jaki zarządca taki szpital wstyd
Edward
Edward 10.08.2021, 11:46
Jak jakość jedzenia, taka i leczenia.
Jola
Jola 10.08.2021, 10:15
Leżałam w JPII w XI.2020, jedzenie było ok.
Michu
Michu 15.08.2021, 11:31
Mój nieżyjący już ojciec leżał w szpitalu hrubieszowskim, twierdził, że jedzenie, a w zasadzie dieta, jest ok. Nigdy nie chodził do " sklepiku". I o nic nie prosił. Ale to było prawie 3 lata temu.
Elka
Elka 15.08.2021, 12:25
Nie wszyscy są tak jak Pana ojciec, niektórzy pacjenci przychodzą do szpitala z bólami brzucha i ledwie zaprowadzi się ich na salę chorych, pytają kiedy dostaną coś do jedzenia.
Pacjentka 111
Pacjentka 111 10.08.2021, 10:03
Szpital to nie hotel a w papieskim jedzenie akurat jest bardzo dobre. Dama jedna z drugą telefonikami tylko zdjęcia robić potrafi. Widocznie takie chore jesteście.

Pozostałe