Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:46
Reklama

Piłkarska zagwozdka historyczna

Zaczęło się od uroczystej mszy świętej w intencji działaczy, piłkarzy i sympatyków klubu. Potem na Stadionie Leśnym w Majdanie Starym były okolicznościowe przemówienia, przedstawienie historii tamtejszego klubu Tanew, podziękowania dla najbardziej zasłużonych, koncert chóru męskiego „Klucz”, a na koniec – gorący poczęstunek z kuchni polowej. Tak w sobotę, 31 lipca świętowano 50-lecie Ludowego Zespołu Sportowego Tanew.
Piłkarska zagwozdka historyczna
W 1984 r. Tanew Majdan Stary wygrała na własnym boisku 3:1 mecz towarzyski z występującą wówczas w klasie międzyokręgowej Gwardią Chełm. Przed tym spotkaniem wykonano fotografię, upamiętniającą to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii LZS z Majdanu Starego.

W trakcie uroczystości miejscowi piłkarze, którzy w czerwcu zostali mistrzami klasy okręgowej, wystąpili w specjalnie wyprodukowanych na jubileusz koszulkach z nadrukiem „LZS Tanew Majdan Stary. 1971”.

Coś jednak się nie zgadza. Chodzi o rok założenia klubu. Według pracy magisterskiej byłego długoletniego piłkarza i trenera Tanwi Krzysztofa Łuszczaka klub ten rozpoczął działalność w 1962 r. Wtedy Tanew wybrała pierwszy zarząd i została zarejestrowana w Radzie Powiatowej LZS w Biłgoraju. W swojej pracy naukowej Łuszczak wymienia ważne wydarzenia z historii klubu, m.in. podaje zmiany w składzie zarządu. Powołuje się na dostępne dokumenty oraz relacje byłych działaczy i sportowców Tanwi. Wynika z nich, że w latach 1962-1970 LZS z Majdanu Starego posiadał pięć sekcji sportowych: piłkarską, lekkoatletyczną, piłki siatkowej, tenisa stołowego oraz szachową i warcabową. W latach 1970-1979 zrzeszał już tylko piłkarzy i tenisistów stołowych. Natomiast od 1980 r. do dziś jest jednosekcyjny – piłkarski.

8 lipca 1971 r. odbyło się kolejne walne zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze członków LZS Tanew. Dlaczego ta data obowiązuje dziś jako początek klubu z Majdanu Starego? To zadanie do rozstrzygnięcia przez historyków sportu.


Na zdjęciu powyżej od lewej stoją: Adam Bubiłek, Zdzisław Zwolak, Jarosław Rogowski, Wiesław Piskorski, Jan Lekan i Kazimierz Cios. W przysiadzie od lewej: Krzysztof Łuszczak, Józef Malec, Marian Łuszczak, Jerzy Rymarz i Piotr Skubis. Dwa gole dla Tanwi strzelił K. Łuszczak, a jednego – Skubis. Rezerwowymi byli: Jan Cios, Stanisław Kołodziej, Ryszard Koszarny i Mirosław Szcząchor. Trenerem zespołu był Zbigniew Woźny – w przeszłości piłkarz Łady Biłgoraj i Wisły Płock, a później długoletni dyrektor OSiR w Biłgoraju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zamość 15.08.2021 16:10
Likwidatorem STAREGO Hetmana był adwokat Adamczuk. Prezesem NOWEGO Hetmana był adwokat Adamczuk.

Tragedia z takimi 15.08.2021 12:17
Wczoraj na fb Hetmana były prezes zaśmiewa się z kolejnej porażki Hetmana. Ego podbudowane? Urósł pan? Jakiejś klasy życzyć trzeba. To również pana porażka, pana zarządzanie także do tego przyczyniło się.

stop oszustwom 10.08.2021 08:09
jest jeszcze jedna. Jak klub powstały w roku 2015 ma herb klubu powstałego w roku 1934 ?

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama