Zamość: Michał Archanioł będzie jak nowy

  • 29.07.2021, 13:44
  • ak
Zamość: Michał Archanioł będzie jak nowy Fot. UM Zamość
Zapowiedziane jesienią 2019 roku odnowienie rzeźby Michała Archanioła staje się faktem. Figurą na zlecenie miasta ma się zająć firma "Konserwacja Zabytków Łukasz Bulewicz" z Torunia. Posąg stojący do niedawna na ulicy Ogrodowej po renowacji wróci na swoje pierwotne miejsce, czyli Bramę Szczebrzeską. I to najpóźniej do końca września.

O tej pięknej, rokokowej, kamiennej rzeźbie pisaliśmy już na łamach Kroniki Tygodnia, m.in. w cyklu Zamojskie ulice.

Przypomnijmy, że jej autorami są Jan i Jakub Maucherowie, którzy Michała Archanioła wyrzeźbili ok. 1770 r.  Zaraz po tym figura stanęła na Bramie Szczebrzeskiej, obok kamiennego św. Floriana oraz 22 stylizowanych wazonów. W latach 1821-1824 bramę przebudowano w stylu klasycystycznym, więc kamienne posągi przestały do niej pasować. Archanioł został zdemontowany. Zaopiekował się nim zamościanin Stanisław Służewski, który przetransportował rzeźbę na ul. Ogrodową, od stroju legionisty św. Michała ulicę nazywano wówczas Rzymską.

Przez wiele lat figura została nadszarpnięta zębem czasu, niszczała. Miasto nie mogło się nią zająć bez odpowiednich zgód właścicieli posesji a także ich spadkobierców. W końcu sytuację prawną udało się uporządkować i Michał Archanioł odzyska dawną świetność. 

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe