Inwestycja Samorządowa: Spółdzielnia Socjalna „CISÓWKA I” i „CISÓWKA II”

  • 28.07.2021, 15:00
  • wd
Inwestycja Samorządowa: Spółdzielnia Socjalna „CISÓWKA I” i „CISÓWKA II”
Gmina Ulhówek bierze udział w tegorocznej edycji naszego plebiscytu Perły Biznesu. Głosować będzie można na jej ważną pod względem socjalnym i ekonomicznym inwestycję – Spółdzielnię Socjalną „Cisówka I” i „Cisówka II”.

U lhówek to gmina typowo rolnicza. Brakuje w niej większych przedsiębiorstw, w których mieszkańcy mogliby znaleźć zatrudnienie. Samorząd gminy Ulhówek od dawna dąży do tego, żeby się to zmieniło. W ostatnich latach priorytetem dla gminy była modernizacja dróg. Nowe nawierzchnie znacznie poprawiły komfort i dojazd do punktów użyteczności publicznej, punktów usługowych, domostw i gruntów rolnych.

– Mamy nadzieję, że nowa sieć dróg skutecznie przyciągnie na nasz teren mniejszych i większych inwestorów – mówi wójt gminy Ulhówek Łukasz Kłębek. Dodaje, że chociaż w ostatnich latach pojawiły się nowe przedsiębiorstwa takie jak sklep „Stokrotka”, stacja diagnostyczna, pizzeria „Valentino”, myjnia samochodowa, to nadal jest to kropla w morzu potrzeb.

Dlatego samorząd zdecydował utworzyć spółdzielnie socjalne. Z inicjatywy wójta Łukasza Kłębka utworzone zostały dwie spółdzielnie socjalne, które łącznie zatrudniają już 13 osób.

Założyciele Spółdzielni Socjalnej „CISÓWKA I” to gmina Ulhówek i Koło Gospodyń Wiejskich w Ulhówku „Ulhówianki”. Spółdzielnia Socjalna „CISÓWKA II” założona została przez gminę Ulhówek i Koło Gospodyń Wiejskich w Korczminie-Osadzie.

Na rozpoczęcie działalności spółdzielnie socjalne pozyskały fundusze z Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny przy wsparciu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zamościu. Łącznie pozyskano środki w wysokości prawie 400 tys. złotych.

– Spółdzielnia Socjalna „CISÓWKA I” zarządzana przez Kazimierę Bartosz wypełniła lukę na rynku, zajmując się utrzymaniem terenów zielonych, pracami remontowo-budowlanymi. Świadczy również usługi sprzątania oraz usługi koparko-ładowarką. W najbliższym czasie planuje rozszerzyć swoją działalność o usługi informatyczne – informuje włodarz gminy Ulhówek.

Ciągle rosnące ceny wywozu odpadów komunalnych, z którymi w ostatnim czasie borykają się wszystkie gminy, skłoniły wójta gminy Ulhówek Łukasza Kłębka do szukania alternatywnych rozwiązań.

– Gmina Ulhówek stara się być gminą niezależną, samowystarczalną. Stąd narodził się pomysł na stworzenie podmiotu, który pozwoli zatrzymać wzrost cen za usługi wywozu odpadów komunalnych i będzie konkurencją dla dotychczasowego monopolisty. Tak narodził się pomysł utworzenia Spółdzielni Socjalnej „CISÓWKA II”, prezesem której jest Justyna Chilimoniuk. Spółdzielnia realizuje zadania z zakresu gospodarki komunalnej oraz prowadzi restaurację. Świadczy usługi cateringowe, organizuje imprezy okolicznościowe – tłumaczy wójt Łukasz Kłębek. Dodaje:

– Chcieliśmy w ten sposób stworzyć miejsce, gdzie mogą odbywać się zarówno rodzinne imprezy okolicznościowe, jak też stworzyć miejsce spotkań lokalnej społeczności.

Samorząd Gminy Ulhówek to gospodarz biorący sprawy w swoje ręce, aktywnie rozwiązujący problemy pojawiające się na jego obszarze. Być może będzie on inspiracją dla sąsiednich gmin, które dzięki dobremu przykładowi Gminy Ulhówek również zainteresują się tematem spółdzielczości socjalnej i ekonomii społecznej.

Siedziba obu spółdzielni mieści się w Urzędzie Gminy w Ulhówku. Kontakt pod numerem tel. (84) 661 16 004 lub (84) 661 16 005 wew. 34, 42.

wd

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe