Gm. Hrubieszów: Podwójne urodziny w Moroczynie

  • 01.08.2021, 07:18
  • par
Gm. Hrubieszów: Podwójne urodziny w Moroczynie Zespół Czerwona Jarzębina otrzymał wiele nagród od władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych.
Koło Gospodyń Wiejskich „Czerwona Jarzębina” z Moroczyna świętowało 55-lecie swojej działalności, a zespół wokalno-teatralny pod tą samą nazwą obchodził 15 urodziny. Jubileuszowe uroczystości odbyły się 17 lipca w Moroczynie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Moroczynie założono w 1966 r. Była to wspólna inicjatywa tamtejszych gospodyń. Pierwszą przewodniczącą Koła została Janina Pasieka.

– Działalność skupiała się wokół kursów racjonalnego żywienia i hodowli kurczaków, a także wicia dożynkowych wieńców, czyli tego, czym zajmowały się inne koła – wspominają gospodynie z Moroczyna.

Pod koniec lat 80. zeszłego wieku prym w KGW w Moroczynie przejęły młodsze członkinie.

– Nastawiłyśmy się na poszukiwanie i propagowanie lokalnej historii. Wystawiałyśmy różne przedstawienia teatralne nawiązujące do tej tematyki. W 2012 r. założyłyśmy tematyczną Wioskę Strachów – Bajkowa Kraina Gotanii – opowiada Irena Czerwińska, członkini KGW w Moroczynie.

Obecnie w tamtejszym kole działa 11 pań. Gospodynie z Moroczyna są niezwykle skuteczne w pozyskiwaniu dotacji z zewnętrznych funduszy. Do tej pory złożyły 44 wnioski o dofinansowanie różnych przedsięwzięć. 22 wnioski rozpatrzono pozytywnie i kołu przyznano dofinansowanie.

– W sumie do tej pory pozyskaliśmy 380 tys. zł z różnych źródeł. Pieniądze pozwoliły urządzić plac zabaw i tereny wokół świetlicy w Moroczynie. Są też różne ścieżki edukacyjne. Centrum wsi również udało się rozbudować. Chcemy specjalizować się w obsłudze turystów. Mamy za sobą szereg warsztatów i szkoleń, między innymi, uczyłyśmy się jak postępować z najmłodszymi gośćmi, czyli animacji i zabaw z dziećmi, które odwiedzają Wioskę Strachów. Ale przed nami jeszcze bardzo długa droga i nauka – mówi Józefa Czajka, przewodnicząca KGW w Moroczynie. 

Irena Czerwińska jest kierownikiem zespołu wokalno-teatralnego, który świętował 15-lecie działalności.

– Członkinie KGW i Jarzębiny Czerwonej z Moroczyna to w większości te same osoby. Nie mamy wielu pucharów ani  pierwszych nagród na różnych festiwalach. Nie jesteśmy typowym zespołem ludowym. Zapraszają nas na różne ważne uroczystości, repertuar dobieramy pod charakter imprezy, na którą nas zaproszono. Ważne, aby publiczność doskonale się bawiła. Niedawno zmieniłyśmy charakter naszych występów i stroje, z cygańskich na wiedźmy z Wioski Strachów. W tych strojach jeździmy również do przedszkoli i śpiewamy dla dzieci –opowiada Irena Czerwińska.

par

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe