Tomaszów Lubelski: Wojna i łagodne spojrzenie

  • 31.07.2021, 08:44
  • m
Tomaszów Lubelski: Wojna i łagodne spojrzenie
W siedzibie Muzeum Regionalnego przy ul. Wyspiańskiego 8a można obejrzeć dwie ciekawe wystawy. To "Piast Total War" ilustrująca wojskowość czasów wczesnopiastowskich oraz „Ekspresja łagodnego spojrzenia – Grafiki rysunki Romana Muchy”.

Wystawę pt. „Piast Total War” przygotowało tomaszowskie muzeum razem z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Na ekspozycji prezentowanych jest prawie 150 zabytków, które ilustrują wojskowość czasów wczesnopiastowskich. Zabytki wzbogacono opisami wybranych zagadnień działalności militarnej oraz fragmentami źródeł pisanych tego okresu. Będzie też można poznać historię Niemira – fikcyjnej postaci drużynnika, i dowiedzieć się z niej, w jaki sposób młody chłopiec stawał się wojem i mógł walczyć u boku Bolesława Chrobrego.

Wystawę "Ekspresja łagodnego spojrzenia – grafiki i rysunki Romana Muchy" tworzy ponad 100 dzieł, które ze zbiorów rodzinnych udostępniły Muzeum Joanna i Marzanna Mucha. To przede wszystkim linoryty, ale też i rysunki oraz miedzioryt. Najstarsze, prezentowane prace artysty pochodzą z lat 60.- 80. XX w. Wiele prac Romana Muchy przedstawia Tomaszów Lubelski. Zarówno ten dawny, jak i współczesny. Są tam również miniaturowe dzieła sztuki – ekslibrisy.

m

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe