Nabróż: Pielgrzymowali sołtysi

  • 31.07.2021, 07:34
  • m
Nabróż: Pielgrzymowali sołtysi W uroczystościach uczestniczyło znacznie więcej osób niż w ub. roku.
16 lipca do Matki Bożej Szkaplerznej z Nabroża pielgrzymowali sołtysi z diecezji zamojsko- lubaczowskiej. Tego dnia w Sanktuarium Maryjnym odbywały się uroczystości odpustowe.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Nabroża od wieków uznawany jest za cudowny. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1629 r., kiedy to modląc się przed wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej, uzdrowienia doznała Elżbieta z Łysakowa, żona dziedzica Kmiczyna. Potem były kolejne uzdrowienia. Można o nich przeczytać we wpisach w księgach parafialnych.

Niezwykłość nabroskiego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej potwierdziły też wydarzenia z czasów ostatniej wojny. Nocą z 25 maja 1944 r. oddziały UPA napadły na Nabróż. Polscy partyzanci bronili wsi, ale nie byli w stanie zatrzymać natarcia. Kilkunastu z nich zginęło. Śmierć poniosły też osoby cywilne. Upowcy podpalili kościół. Świątynia spłonęła. Nietknięty został tylko ołtarz z obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej.

Kiedy ustały walki, polscy partyzanci przewieźli obraz do Tyszowiec. Tam pozostał przez dwa lata, do czasu, gdy odbudowano nabroską świątynię. Do Nabroża obraz powrócił 16 lipca 1948 roku. Niesiono go w procesji, której przewodniczył ówczesny ordynariusz lubelski ks. bp. Stefan Wyszyński.

Odbywający się 16 lipca odpust w parafii Nabróż, gromadzi rzesze wiernych. Od siedmiu lat do Nabroża pielgrzymują sołtysi z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ci z mniej odległych miejscowości, z Łaszczowa i Tyszowiec, idą piechotą, inni przyjeżdżają na miejsce.

W tym roku w pielgrzymce wzięło udział prawie 70 sołtysów z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

 – W uroczystościach uczestniczyło więcej osób niż w ubiegłym roku, ale nie tak dużo jak we wcześniejszych latach. Samych sołtysów bywało nawet 125 i to jeszcze w czasach, kiedy pielgrzymowali tylko sołtysi z powiatu tomaszowskiego. To, że teraz jest mniej, to zapewne z powodu wciąż trwającej pandemii – uważa Andrzej Adamek, prezes Zrzeszenia Sołtysów Rzeczypospolitej Polskiej w Tomaszowie Lubelskim, jednocześnie wójt gminy Bełżec.

Sumie odpustowej odprawionej w Sanktuarium Maryjnym przewodniczył ks. bp. Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Jak co roku, sołtysi zanieśli swój dar do ołtarza. Tym razem była to łódka do kadzidła.

W podziękowaniu biskupowi kopię obrazu Matki Bożej Szkaplerznej z Nabroża przekazali wójt Andrzej Adamek i Aleksandra Pietrasz, burmistrz Łaszczowa.

Po mszy wszystkich zaproszono na poczęstunek w miejscowej remizo-świetlicy.

m

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe