Ograniczenia dla niezaszczepionych. Polacy mówią, co o tym myślą

  • 27.07.2021, 09:00
  • News4Media
Ograniczenia dla niezaszczepionych. Polacy mówią, co o tym myślą iStock
Coraz głośniej spekuluje się na temat wprowadzenia w Polsce ograniczeń dla osób, które nie zdecydowały się na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Zakazy miałyby dotyczyć m.in. życia kulturalnego, korzystania z usług przewoźników oraz lokali gastronomicznych. Polacy powiedzieli, jak oceniają pomysł tego typu podziałów.

United Surveys, na zlecenie Wirtualnej Polski, zapytał grupę tysiąca Polaków o to, jak oceniają pomysł wprowadzenia ograniczeń w społecznym funkcjonowaniu niezaszczepionych osób. Ankieta podzielona była na sześć kategorii.

Respondenci, którzy wzięli udział w badaniu, na pytanie „Czy w Polsce osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19 powinny mieć zakaz wstępu do restauracji i kawiarni?”, w 40 proc. odpowiedzieli, że istnieje potrzeba wprowadzenia takiego rozwiązania. 54,6 proc. pytanych nie widzi potrzeby dzielenia klientów gastronomii pod względem przyjęcia szczepionki. 5,4 proc. ankietowanych nie umiało wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

Podobne pytanie dotyczyło zakazu wstępu do centrów handlowych. 58,6 proc. z respondentów uważa taki zakaz za zbędny. 34,1 proc. nie wyraziło chęci mijania się w korytarzach galerii z osobami niezaszczepionymi. 7,3 proc. uczestników badania nie określiło swojego zdania w tej kwestii.

Kolejne pytanie, które pojawiło się w badaniu United Surveys, wykazało znacznie większe różnice w poglądach jego uczestników. Tym razem zostali poproszeni o wskazanie, czy niezaszczepieni Polacy powinni mieć zakaz wstępu do placówek medycznych. Jedynie 20,8 proc. pytanych odpowiedziało twierdząco. 76,3 proc. uważałoby takie restrykcje za nieakceptowalne. 2,9 proc. ankietowanych wstrzymało się od odpowiedzi.

61,7 proc. badanych nie poparłoby zakazu podróżowania środkami komunikacji publicznej bez stosownych zaświadczeń o przyjęciu szczepionki. 30,2 proc. respondentów wyraziłoby aprobatę wobec takiego podziału. 8,1 proc. osób biorących udział w ankiecie, nie umiało wskazać konkretnej odpowiedzi.

Podobnie sytuacja wygląda pod kątem parków rozrywki i ośrodków kultury. Tam osoby niezaszczepione nie byłyby mile widziane przez 36,6 proc. respondentów. 56,7 proc. z nich nie oczekiwałoby wprowadzenia zakazu korzystania dla osób bez paszportu covidowego. 6,7 proc. pytanych nie ma zdania.

Badani odpowiedzieli też, czy istnieje ogólna potrzeba wprowadzenia jakichkolwiek ograniczeń dla osób, które nie przyjęły preparatu przeciwwirusowego. 53,7 proc. uczestników sondażu odpowiedziało, że powinno się stosować restrykcje wobec nieszczepionych Polaków. 41 proc. pytanych nie widzi takiej potrzeby. 4,4 proc. respondentów nie wskazało żadnej z powyższych odpowiedzi.

Sondaż został przeprowadzony drogą telefoniczną 24 lipca.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ehhh
ehhh 27.07.2021, 13:29
Ciemnota zawsze ciemnotą pozostanie. Dlatego lubelskie jest na przedostatnim miejscu, zaraz po góralach, jeżeli chodzi o wyszczepialność. Jestem jak najbardziej ZA ograniczeniami, dla niezaszczepionych. Teraz mogę w końcu swobodnie podróżować po europie. Ciemniaki jak się nie chcą szczepić niech siedzą w swoich lepiankach przy świeczkach, najlepiej jeszcze z dala od 5g, pożytku z nich i tak żadnego.
Błysnąłeś
Błysnąłeś 28.07.2021, 16:48
Zaszczepileś się super, podróżujesz? Super. Tylko po jaką cholerę obrażasz ludzi? Widzę że Twoja kultura osobista nie idzie w parze z tym co chcesz przekazać. Niby taki obyty w świecie człowiek a słoma z butów wychodzi. Za podejście ludzi do szczepień podziękuj tym na górze bo ich słowa nie idą wspólnie z działaniami. W telewizji niby pięknie a w realu słaba rzeczywistość. Z autopsji wiem że dalej nie jesteśmy przygotowani, po ponad roku działań. I to nie jest akurat wina niezaszczepionych.
Ja
Ja 27.07.2021, 19:05
Ale mądry po jakiego grzyba mam jechać za granicę jak chcesz to jedzi i tak możesz dostać znam pewnego ks ktury się zaszczepił i tak koronę dostal
Jesteś najlepszym przykładem
Jesteś najlepszym przykładem 28.07.2021, 11:22
No właśnie, tacy jak ty nie muszą nigdzie jeździć, bo analfabetów zapewne mają też u siebie.
Obudź się Polsko
Obudź się Polsko 27.07.2021, 18:47
Niezgodne z prawem - konstytucją. Obudź się człowieku.
Edward
Edward 27.07.2021, 11:57
Czego się boją zaszczepieni, skoro są zaszczepieni?.
Polak
Polak 27.07.2021, 12:48
Boją się powikłań i chcą żeby każdy inny też się zaszczepił bo dlaczego tylko oni mają mieć skutki uboczne., o to chodzi.

Pozostałe