Nie olewać zużytego oleju

  • 29.07.2021, 07:00
  • Leszek Wójtowicz
Nie olewać zużytego oleju Fot. pixabay.com Po samodzielniej zmianie oleju silnikowego nie zawsze wiadomo, co zrobić ze starym, zużytym płynem.
Po samodzielniej zmianie oleju silnikowego nie zawsze wiadomo, co zrobić ze starym, zużytym. Gdzie można oddać przepracowany olej samochodowy?

To pytanie, które od jakiegoś czasu nurtuje mieszkańca gm. Zamość. – Mam kilka samochodów i sam wolę wymieniać w nich olej – opowiada pan Artur. – Mam jednak problem, bo nigdzie nie mogę oddać zużytego oleju. Jeszcze nie tak dawno jedna z zamojskich stacji paliw przyjmowała, ale teraz już nie przyjmuje. Ani w gminie, ani w inspektoracie ochrony środowiska nie znalazłem odpowiedzi i nie wiem, co mam robić. Przecież nie wyleję oleju do rzeki czy nie wywiozę do lasu. Rafinerie mogłyby zrobić z niego użytek, a wiem, że nie brakuje ludzi, którzy jak ja sami wymieniają olej.

Każdy kierowca wie, że po przejechaniu 10-15 tys. km pora na wymianę oleju silnikowego. Ta czynność nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności: wystarczy odkręcić plastikową osłonę i korek spustowy, zlać stary olej i wlać nowy, nie zapominając o wymianie filtra olejowego. Nic więc dziwnego, że część kierowców woli zmienić go samodzielnie niż za opłatą w warsztacie samochodowym. Ale po wymianie pojawia się problem, który zasygnalizował nam pan Artur. – Na terenie gminy nie ma punktu, który przyjmowałby przepracowany olej silnikowy, nie znam zresztą gminy, która prowadziłaby taki punkt – przyznaje Ryszard Gliwiński, wójt gm. Zamość.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Obywatel
Obywatel 01.08.2021, 11:45
A z filtem oleju co Pan Artur robi?
Paweł
Paweł 30.07.2021, 21:51
ja wymieniam olej Hyundai Xteer co 10 tys km a nie 15. to bardzo ważne bo unikam kapitalnego remontu silnika jakby trzeba było to już chyba lepiej auto wymienić bo potem będzie awaria za awarią. dobry olej chroni przed takimi niespodziankami. polecam swój dobrze chroni silnik przed zatarciami
Franek
Franek 30.07.2021, 11:15
Niewłaściwym jest nazywac kogoś sknerą samemu będac złodziejem. Powszechnie wiadomo dla kogoś kto ma BDO i taki zurzyty olej oddaje jako odpad, że to nie przekazujący (np. warsztat samochodwy) ale odbierający płaci za kg zużytego oleju. Czyli za zurzyty olej płacą warsztatom samochodowym, że mogą go odebrać a nie na odwrót. Wiem, bo sam z samochódw służbowych taki oddaję do firmy, która mi po niego przyjeżdża, odbira i płaci.
zamościanin
zamościanin 29.07.2021, 20:21
Widać Pan Artur To sknera :). Wymieniając u mechanika płacimy też za utylizację tego odpadu w postaci oleju i filtra i nie można sobie od tak oddać np, do PSZOK-u bo to nie jest odpad z gospodarstwa domowego. Auto nie jest gospodarstwem domowym !!!!!

Pozostałe