Skazani na pracę. Połowa więźniów ma zatrudnienie

  • 28.07.2021, 07:39
  • Anna Szewc
Skazani na pracę. Połowa więźniów ma zatrudnienie Fot. ZK Zamość Na mocy umowy podpisanej przez dyrektora więzienia ppłk Jacka Zwierzchowskiego i Sebastiana Grelę, prezesa spółki Piekarnia Grela w Zamościu, kilku więźniów więźniów znajdzie zatrudnienie w piekarni.
Mniej więcej co drugi z mężczyzn osadzonych w Zakładzie Karnym w Zamościu ma pracę. Ale tylko nieliczni wychodzą do niej poza mury więzienia. Większość z nich dostaje za to pieniądze. Ale nie wszystkie i nie natychmiast.

W zeszłym tygodniu do listy kontrahentów zamojskiego ZK dołączyła firma z branży budowlanej, a także przedszkole. W sumie jest więc 14 miejsc, w których więźniowie znajdują zatrudnienie (11 z nich zleca prace odpłatne, w 3 skazani pracują bez wynagrodzenia). 

– Zakład Karny w Zamościu w ramach Ministerialnego Programu Pracy dla więźniów realizuje szereg inicjatyw, mających na celu pozyskanie potencjalnych kontrahentów do udziału w programie, a tym samym zwiększenie liczby pracujących osadzonych – informuje kpt. Jarosław Małecki, rzecznik prasowy zamojskiego więzienia.

I wylicza, że spośród ok. 550 osadzonych pracuje nieco ponad połowa, z czego 203 obecnie zatrudnionych jest na terenie zakładu karnego, m.in. w pralni, kuchni, na warsztatach. Poza więzieniem, w systemie bez konwojenta pracę ma przeszło 70 skazanych, spośród których na zarobek może liczyć przeszło 60, pozostali nie dostają pieniędzy. Etaty dla nich znalazły się m.in. w branży spożywczej, produkcyjnej, budowlanej, przerobu drzewna czy transportowej (nie jako kierowcy).

A jak wyglądają pensje więźniów? Szczegóły w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

 

Anna Szewc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe