Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 01:37
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Profilaktyka 40 plus. Czterdziestolatku, przebadaj się!

Do końca roku Polki i Polacy powyżej 40 roku życia będą mieli możliwość skorzystania z pakietu badań profilaktycznych. 1 lipca ruszył zapowiadany od wielu tygodni program „Profilaktyka 40 plus”, którego zadaniem jest wytypowanie wśród pacjentów czynników i objawów chorobowych we wczesnym etapie ich rozwoju.
Profilaktyka 40 plus. Czterdziestolatku, przebadaj się!

Autor: Fot. pixabay.com

Osoby, które chciałyby skorzystać z programu, muszą pamiętać, że badania nie wchodzą w zakres przywilejów pacjenta na stałe. Akcja potrwa do 31 grudnia br. Aby z badań skorzystać, należy wykorzystać e-skierowanie na pakiet badań, które aplikacja Internetowe Konto Pacjenta wystawi automatycznie, po wypełnieniu stosownej ankiety. Osoby nieposiadające IKP mogą skontaktować się w tym celu z infolinią pod nr 989.

Gdzie zrobić badania?

Lista placówek realizujących programowe świadczenia widoczna jest w IKP. Taką informację można uzyskać również kontaktując się z infolinią i na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania, gdzie przygotowana została mapka z oznaczeniem gabinetów.

Sprawdziliśmy, że w Zamościu w ramach programu pacjentów powinny przyjmować laboratoria Diagnostyki na os. Słoneczny Stok, przy ul. Peowiaków i Partyzantów, także Luxmed przy ul. Pocztowej i punkt pobrań w przychodni przy ul. Orzeszkowej. W Tomaszowie Lubelskim badania realizuje Luxmed przy ul. Zamojskiej, a w Hrubieszowie Diagnostyka przy ul. Targowej oraz na Staszica. W Biłgoraju w programie są placówki Diagnostyki przy ul. Kościuszki i Partyzantów oraz Luxmed przy ul. Kościuszki.

Pytania do skierowania

Aby uzyskać skierowanie, należy wypełnić ankietę, która pomoże wytypować, jakie badania będą kluczowe w diagnostyce pacjenta. Należy podać m.in. masę ciała, wzrost, obwód mierzony w pasie. Trzeba też przedstawić dane dotyczące ryzyka chorób układu krwionośnego, opisać aktywność fizyczną, nawyki żywieniowe i używki. Dla osób starszych, powyżej 65 roku życia ankieta jest łatwiejsza, wystarczy odpowiadać TAK lub NIE.

Jakie to badania?

Pakiet profilaktyki dla kobiet obejmuje np. morfologię ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, poziom cholesterolu, stężenie glukozy, enzymy wątrobowe, kreatyninę, badanie moczu, kwas moczowy, krew w kale. Panowie mogą zbadać morfologię krwi, cholesterol, stężenie glukozy, enzymy wątrobowe, mocz, kreatyninę i wykonać badania w kierunku raka prostaty. Dla przedstawicieli obu płci przewidziano pomiar ciśnienia tętniczego, badanie rytmu serca, pomiary parametrów ciała oraz wyliczenie wskaźnika masy ciała.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Oszczedności 26.07.2021 18:21
Chyba lekarz rodzinny powinien ustalać terminy badań profilaktycznych jak to bywa w innych miastach, czy krajach od lat.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama