Chodywańce: Reanimacji kordegardy etap I

  • 20.07.2021, 08:21
  • Wioletta Dudek
Chodywańce: Reanimacji kordegardy etap I Budowlańcy mają m.in. usunąć górną warstwę cegieł i ułożyć nową, zabezpieczyć ściany.
Ta budowla była już prawie spisana na straty. Przed kilkoma laty władze gminy Jarczów wnioskowały o wykreślenie jej z rejestru zabytków, a potem zapewne chciały popadającą w ruinę kordegardę pałacową zburzyć. To się na szczęście nie udało. Obecnie trwają prace nad zabezpieczeniem tego zabytku.

Konserwator zabytków nie zgodził się na wykreślenie kordegardy z rejestru zabytków, a potem jego decyzję podtrzymał minister kultury. Cieszymy się, że to się tak skończyło. Dzięki temu możemy teraz nad tym pracować – mówi wójt Jarczowa Tomasz Tyrka. I opowiada o historii kordegardy. 

Zachodnia przeszkadzała

– Jeszcze w latach 60. ub. w. stały tam dwie takie budowle. Druga, zachodnia kordegarda była bliżej budynku szkoły i pewnie z tego względu, że wolano mieć plac zabaw i więcej przestrzeni, budynek zburzono. To było ok. 1969 r. A szkoda, bo ta, którą wyburzono, była w lepszym stanie niż ta, która ocalała.

Szkołę w Chodywańcach zbudowano w ramach akcji „1000 szkół na 1000-lecie” na terenie podworskim w miejscu dawnej rządcówki. Przed wojną był tam ogród i gospodarstwo rodziny Paluszyńskich. Ale historia tego miejsca sięga aż XV wieku!

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

 

Wioletta Dudek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Darek
Darek 21.07.2021, 10:48
Ciekawy artykuł.

Pozostałe