Jakie czasy, takie fałszerstwa. Udawali, że się szczepili

  • 14.07.2021, 12:15
  • ak
Jakie czasy, takie fałszerstwa. Udawali, że się szczepili Fot. NOSG
Ostatnio w Hrebennem podczas granicznej odprawy zatrzymano pięciu Ukraińców, którzy chcieli wjechać do Polski i uniknąć kwarantanny, przedstawiając podrobione zaświadczenia o przejściu szczepień przeciwko COVID-19.

Działo się to we wtorek, 13 lipca. Funkcjonariusz straży granicznej odprawiający cudzoziemców nabrał podejrzeń, że ich certyfikaty covidowe nie są prawdziwe. Dokumenty zostały poddane analizie i stało się jasne, że pięciu obywateli Ukrainy posłużyło się sfałszowanymi zaświadczeniami o szczepieniach przeciw COVID-19.

– Wszyscy mężczyźni zostali zatrzymani, zaś w sprawie zostało wszczęte postepowanie dotyczące posługiwania się przy kontroli granicznej fałszywymi dokumentami. Po zakończeniu prowadzenia wobec zatrzymanych czynności procesowych, podróżni otrzymali również decyzje administracyjne o odmowie wjazdu na terytorium Polski i zostali zawróceni na terytorium Ukrainy – informuje Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Próby przekraczania granicy na podstawie fałszywych dokumentów nie są niczym niezwykłym, zdarzają się dość często. W tym roku nasze służby ujawniły ok. 500 takich zdarzeń. Dotychczas jednak najczęściej podrabiane były np. zaświadczenia o legalnym zatrudnieniu, czasem paszporty.

Posługiwanie się fałszywymi dokumentami jako autentycznymi,  usankcjonowane jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe