Inwestycja samorządowa: Rewitalizacja Śródmieścia Biłgoraja

  • 13.07.2021, 16:21
  • red.
Inwestycja samorządowa: Rewitalizacja Śródmieścia Biłgoraja Park i fontanna z pergolą na Placu Wolności. W tle budynek Pawilonu Informacji Turystycznej.
Prace związane z rewitalizacją Śródmieścia Biłgoraja trwały dokładnie 5 lat. Inwestycja objęła odbudowę zdegradowanego budynku po dawnej szkole muzycznej oraz przebudowę i zagospodarowanie centrum Biłgoraja poprzez stworzenie tam miejsc wypoczynku i aktywnego spędzania wolnego czasu oraz przywrócenie mu funkcji reprezentacyjnej.

Warto było czekać na końcowy efekt, dziś centrum Biłgoraja tętni życiem, a park na Placu Wolności jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców Biłgoraja.

W miejsce zdegradowanego budynku piękny nowy budynek CUS

W miejsce budynku po dawnej szkole muzycznej powstał nowy budynek Centrum Usług Społecznych o czterech kondygnacjach o powierzchni 374 m2. Wśród biłgorajan nie brak opinii, że jest to obecnie jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. Budynek wyposażono w windę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną i zagospodarowano teren wokół budynku. Obecnie w tym miejscu siedzibę mają Środowiskowy Dom Samopomocy, Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów oraz organizacje pozarządowe.

Prace na Placu Wolności wokół urzędu miasta

Prace na Placu Wolności objęły przebudowę kanalizacji deszczowej, przebudowę oświetlenia parkowego i ulicznego, budowę monitoringu. Przebudowano układ komunikacyjny i wybudowano pawilon pełniący funkcję Centrum Informacji Turystycznej i amfiteatr. Plac przed urzędem wyłożono płytami i kostką granitową oraz nasadzono nową zieleń. Wszystko jest spójne, nowoczesne, zachęca do spędzania w tym miejscu czasu zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców. W parku powstała też nowoczesna siłownia zewnętrzna i plac zabaw.

– Dziś historyczne centrum miasta nie jest już powodem do wstydu. Ogromną radość sprawia widok bawiących się w parku dzieci, korzystającej z urządzeń sportowych młodzieży oraz pozytywne opinie mieszkańców dumnych ze zrewitalizowanego centrum naszego miasta – mówi burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

Całkowita wartość rewitalizacji opiewa na kwotę prawie 21,5 mln złotych. Dofinansowanie wyniosło 11,5 mln zł, z czego 10 mln pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

Urzędnicy poszli za ciosem

Problemem spędzającym sen z oczu był budynek Urzędu Miasta, jego wygląd i stan techniczny. Trudno było sobie wyobrazić zrewitalizowany Plac Wolności, nowy skwer, fontannę, wyremontowany plac reprezentacyjny, a w środku żałośnie wyglądający budynek Urzędu Miasta. Do Biłgoraja uśmiechnęło się szczęście, pojawił się program, który pozwolił miastu na otrzymanie dofinasowania do modernizacji budynku. Na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 39,9 kWp, pod ziemią umieszczono dwa zbiorniki gromadzące wodę deszczową, która jest wykorzystywana do podlewania zieleni. Przy okazji przebudowano wejścia do budynku, tak, aby cały obiekt dostępny był dla osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez budowę windy zewnętrznej łączącej wszystkie piętra budynku.

Inwestycja została zgłoszona do plebiscytu Perły Biznesu w kategorii Inwestycja Samorządowa.

red.

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe