Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 07:51
Reklama

Dopóki pamięć w nas…

W Szarajówce (gm. Łukowa) odbyły się 12 lipca wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W innych miejscowościach powiatu biłgorajskiego też uczczono pamięć ofiar II wojny światowej.
Dopóki pamięć w nas…
Na obrzeżach wioski wykopano wspólną mogiłę, gdzie złożono szczątki pomordowanych. Obecnie stoi tam pomnik.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to nowe polskie święto państwowe obchodzone 12 lipca w rocznicę pacyfikacji świętokrzyskiego Michniowa. Poświęcone jest mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Święto zostało ustanowione w 2017 r.

W tym roku wojewódzkie obchody tego święta odbyły się w poniedziałek (12 lipca) w Szarajówce (gm. Łukowa), gdzie 78 lat temu Niemcy wspólnie z Ukraińcami żywcem spalili 59 mieszkańców tej miejscowości. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym w Chmielku w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Po akademii patriotycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku uczestnicy udali się do Szarajówki, gdzie przy  cmentarzu – po okolicznościowych wystąpieniach i przedstawieniu świadectw rodzin pomordowanych mieszkańców (jednym ze świadków był nieżyjący już Władysław Wierzbowski, któremu cudem udało się ocaleć – przyp. red.) – złożono kwiaty i zapalono znicze.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
11.07.1943 pamiętamy bardziej niż Katyń 17.07.2021 20:58
Krwawa niedziela na Wołyniu i kresach o której rząd zapomina jak za IIRP traktuje 200tyś pomordowanych gorzej niż 20 tyś arystokracji oficerskiej w Katyniu

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
Reklama
Reklama