Dopóki pamięć w nas…

  • 15.07.2021, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
Dopóki pamięć w nas… Na obrzeżach wioski wykopano wspólną mogiłę, gdzie złożono szczątki pomordowanych. Obecnie stoi tam pomnik.
W Szarajówce (gm. Łukowa) odbyły się 12 lipca wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W innych miejscowościach powiatu biłgorajskiego też uczczono pamięć ofiar II wojny światowej.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to nowe polskie święto państwowe obchodzone 12 lipca w rocznicę pacyfikacji świętokrzyskiego Michniowa. Poświęcone jest mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Święto zostało ustanowione w 2017 r.

W tym roku wojewódzkie obchody tego święta odbyły się w poniedziałek (12 lipca) w Szarajówce (gm. Łukowa), gdzie 78 lat temu Niemcy wspólnie z Ukraińcami żywcem spalili 59 mieszkańców tej miejscowości. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym w Chmielku w intencji pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Po akademii patriotycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku uczestnicy udali się do Szarajówki, gdzie przy  cmentarzu – po okolicznościowych wystąpieniach i przedstawieniu świadectw rodzin pomordowanych mieszkańców (jednym ze świadków był nieżyjący już Władysław Wierzbowski, któremu cudem udało się ocaleć – przyp. red.) – złożono kwiaty i zapalono znicze.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
11.07.1943  pamiętamy bardziej niż  Katyń
11.07.1943 pamiętamy bardziej niż Katyń 17.07.2021, 20:58
Krwawa niedziela na Wołyniu i kresach o której rząd zapomina jak za IIRP traktuje 200tyś pomordowanych gorzej niż 20 tyś arystokracji oficerskiej w Katyniu

Pozostałe