Ministerstwo zachęca do donoszenia na szefów. Obiecuje benefity

  • 14.07.2021, 15:17
  • News4Media
Ministerstwo zachęca do donoszenia na szefów. Obiecuje benefity iStock
Resort finansów ma nowy plan na zwalczanie zatrudniania na czarno. Główną rolę w nim mają odegrać sami pracownicy.

Jak jest obecnie?

Na każdej osobie, która pracuje bez umowy, państwo traci. Tacy pracownicy otrzymują pensje „pod stołem” i nie odprowadzają od tego podatków ani innych świadczeń. Dlatego Ministerstwo Finansów ma nowy pomysł na ograniczenie szarej strefy.

Aktualnie system podatkowy nie sprzyja pracownikom, którzy nie godzą się na pracę na czarno. W razie wykrycia tego procederu, to pracownik musi odprowadzić niezapłacony od swojej pensji podatek z odsetkami. Do tego odpowiada karnie za niezadeklarowanie podatku. Chcemy całkowicie odwrócić tę sytuację.” – cytuje resort „Rzeczpospolita”.

Benefity ze zgłoszeń

Zmiana polega na tym, że to sam pracownik miałby zgłosić się do organów skarbowych i przyznać przed nimi do pracy na czarno. W takim przypadku nie będzie go czekała żadna kara. I to ma być najważniejszym, ale nie jedynym benefitem. Podatki za taką osobę za cały okres nielegalnego zatrudnienia będzie musiał zapłacić pracodawca. Zostaną też naliczone odsetki. Dodatkowo zatrudniający będzie musiał uiścić podatek od minimalnego wynagrodzenia. I jeszcze jedno – żadnego z tych wydatków firma nie będzie mogła rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu.

Dziś pracodawca przyłapany na nielegalnym procederze może zostać ukarany kwotą od 1 000 zł do 30 000 zł oraz dodatkowymi 5 000 zł ze strony ZUS. Może też odpowiadać za swoje czyny karnie. Według ostatnich szacunków GUS w Polsce na czarno pracuje nawet 880 000 osób, czyli około 5,4 procent wszystkich zatrudnionych. Kolejne 1,4 mln pracowników w naszym kraju ma otrzymywać wynagrodzenie „pod stołem”.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
J 2021
J 2021 15.07.2021, 18:59
ORMO według PiS z tym problemem popieram jak najbardziej . Wiadomo że szara strefa jest duża ,podatki ,ubezpieczenie to miliardy złotych .A co z nieudacznikami pracującymi w urzędach skarbowych ?Wiadomo że nepotyzm tam występuje od lat . Sprawne państwo i służby wywiadowcze to lepszy poziom życia na starość .Panie prezesie Jarku łap oszustów wszędzie a rządy masz na następną kadencję .
Czytelnik  i podatnik
Czytelnik i podatnik 15.07.2021, 12:41
Pytanie czy urzędnicy skarbówki wiedzą jak wygląda Polski rynek pracy ? Zapewne mają bladą wiedze i powiązania towarzysko-rodzinne z wieloma osobami mającymi firmy .Zapewne nie czytają Kroniki Tygodnia i wolą nic nie robić na państwowej posadzie . PiSowi brak kasy na plus 500 i rodziny na urzędach ,pomysł dobry ale niema komu się wżiąc do roboty za ten temat .
COVID -POLSKI WAŁ
COVID -POLSKI WAŁ 15.07.2021, 10:09
Bielan krzysztof z Majdanu tak robi ,Rozmus urósł na szefa mafii ,ma układy w policji ,kościele w ratuszu .Praca na czarno w to chleb
budownictwie codzienny ,inni mniejsi też sobie dobrze radzą w oszukiwaniu państwa .
STRONG
STRONG 15.07.2021, 07:41
Patologia znana i nic w tej sprawie się nie robi .Budmat Zamość to znana firma która takie numery odwala od wielu lat i jest bezkarna w
skorumpowanym mieście układów i układzików .Temat znany i pod dywan zamiatany .Miliony strat państwa są znane i co tu dużo pisać .

Pozostałe