Rakieta zamiast samolotu

  • 13.07.2021, 06:03
  • Leszek Wójtowicz
Rakieta zamiast samolotu Wynik poszukiwań zaskoczył wszystkich.
Zamiast niemieckiego samolotu, który miał się rozbić na łąkach w pobliżu lotniska pod miejscowością Mokre, odnaleziono pozostałości niemieckiej rakiety balistycznej V2. Dla archeologów, eksploratorów i muzealników to nie lada gratka.

– W maju zgłosił się do nas właściciel łąki w Mokrem z informacją, że tam podczas II wojny światowej miał się rozbić samolot Luftwaffe – wspomina Andrzej Maziarz, adiunkt w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu.

Wstępne  rozpoznanie terenu wykazało dużą ilość drobnych pozostałości przy powierzchni i kilka dużych przedmiotów metalowych wbitych głęboko w torfowe podłoże. 3 lipca – dzięki przychylności właściciela terenu oraz za zgodą zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pan Andrzej we współpracy z firmą ArcheoFuture oraz grupą przyjaciół z Zamościa i Lublina rozpoczął prace poszukiwawcze na podmokłym terenie w Mokrem. Użyto koparki. – Ku naszemu zaskoczeniu udało się nam wydobyć z torfu nie elementy samolotu, ale rozerwany na dwie części nos niemieckiej rakiety V2, a także dużą ilość drobnych fragmentów poszycia rakiety i mechanizmów wewnętrznych – opowiada Andrzej Maziarz.

Więcej szczegółów w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe