Produkt Roku: Miód fasolowy z Gospodarstwa Pasiecznego Dary Pszczół

  • 09.07.2021, 08:03
  • red.
Produkt Roku: Miód fasolowy z Gospodarstwa Pasiecznego Dary Pszczół
Miód fasolowy to coraz bardziej doceniana odmiana miodu. Jest uznawany za tradycyjny, oryginalny produkt z Roztocza. To jeden ze sztandarowych miodów Gospodarstwa Pasiecznego Dary Pszczół z Dynisk w gm. Ulhówek.

W Polsce miód fasolowy jest wciąż mało znany. Produkuje się go głównie na Roztoczu. To region najlepiej nasłoneczniony w okresie letnim i przez to najodpowiedniejszy do hodowli fasoli „Piękny Jaś” i wielokwiatowej, z których pszczoły zbierają nektar. W rejonie tomaszowskim fasola rośnie głównie w gminach Telatyn, Łaszczów i Ulhówek, a w hrubieszowskim w gminach Dołhobyczów i Mircze. Rodzina Liseckich, właścicieli rodzinnej pasieki Dary Pszczół, wozi pszczoły m.in. w tamte okolice. Z jednego ula zbiera ok. 20 kg miodu fasolowego.

– Kilkanaście lat temu miód fasolowy nie był ani znany, ani doceniany. W tej chwili się to zmienia. To jego sprzedajemy najwięcej – mówi Andrzej Lisecki, pszczelarz, właściciel pasieki.

Miód fasolowy ma kolor słomkowożółty, po skrystalizowaniu białokremowy. W odróżnieniu od innych miodów odmianowych posiada charakterystyczny smak (słodki i lekko kwaskowaty), zapach (fasoli) i właściwości.

Odbudowuje florę bakteryjną żołądka i jelit. Zalecany jest przy refluksie i wrzodach żołądka. Wzmacnia układ odpornościowy. Polecany jest cukrzykom.

– Nadaje się do słodzenia kawy i herbaty, bo nie daje i nie zabiera smaku. Co warto powiedzieć, to miód fasolowy w porównaniu z innymi miodami najdłużej się nie krystalizuje – zachwala produkt Andrzej Lisecki.

Miód fasolowy z pasieki Dary Pszczół sprzedawany jest lokalnie oraz na terenie Polski południowo-wschodniej m.in. na wysepkach handlowych w marketach E.Leclerc, Galerii Handlowej Olimp i Venus. Można go też zamówić przez Internet.

W naszym plebiscycie Perły Biznesu miód fasolowy został zgłoszony jako Produkt Roku.

red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe