Motocyklista potrącił dziecko na pasach. 12-latek w ciężkim stanie

  • 05.07.2021, 11:06
  • ak
wypadek motocykl Fot. KPP Biłgoraj W wypadku ucierpiał 12-letni chłopiec, ale również 26-letni motocyklista
Z ciężkimi obrażeniami przetransportowano do szpitala 12-letniego chłopca, który został potrącony przez motocykl. Poważnych obrażeń doznał również 26-letni kierowca jednośladu. Do wypadku doszło w piątek (2 lipca) wieczorem na ulicy Kościuszki w Biłgoraju. Nastolatek przechodził przez przejście dla pieszych.

Jak dokładnie doszło do tego zdarzenia? Ustaleniem okoliczności i przebiegu wypadku zajmują się jeszcze policjanci. Wiadomo, że chłopiec znajdował się na pasach, a motocyklista, mieszkaniec gminy Biłgoraj był w momencie zdarzenia trzeźwy.

Policja przypomina, że od 1 czerwca kierowców i pieszych obowiązują nowe przepisy.

– Wprowadzone zmiany sprawiły, że każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj: przed tym pojazdem pieszy pierwszeństwo ma tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu dla pieszych – podkreśla Joanna Klimek, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju.


Nowo wprowadzone przepisy nie zwalniają jednak pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych.

W dalszym ciągu zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Istotną zmianą w przepisach jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Przepisy regulują zachowania kierujących pojazdami względem osób pieszych. Kierowcy pojazdów są obwiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście.

Pamiętajmy, że zarówno pieszy, jak i kierowca mają rzeczywisty wpływ na to, co zdarzy się na przejściu dla pieszych. Tak naprawdę niewiele trzeba, by przejścia stały się bezpieczne. Wystarczy, by zarówno piesi jak i kierowcy zastosowali się do  kilku  prostych zasad i przed przejściem zwolnili, rozejrzeli się i dopiero wtedy bezpiecznie przeszli lub przejechali.

ak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe